Home / Болести и лечење (page 40)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

На минус 20 и кожата може да се откорне или до мрзнатини кои водат до ампутација

На минус 20 и кожата може да се откорне или до мрзнатини кои водат до ампутација

Внимавајте, и кожата од прстите може да се откорне допирајќи квака на автомобил или друг метален предмет на поларните температури, кои ја зафаќаат Македонија. Многу е важно да внимавате да не ви се наводенат нозете или рацете кога престојуваат надвор на ...

Read More »

Научно истражување: Ракот во најголема мера се добива поради „баксуз“

Научно истражување: Ракот во најголема мера се добива поради „баксуз“

Ново истражување покажува дека „баксузот“ има поголема улога од наследниот фактор и ризичното однесување при појавата на многу видови рак. Во извештајот објавен денеска во списанието Сајенс(Наука), истражувачите велат дека случајните ДНК мутации кои се акумулираат при делбата на клетките ...

Read More »

Eве зошто сте постојано уморни – и како да си помогнете

Eве зошто сте постојано уморни – и како да си помогнете

Хроничниот замор е болест или состојба која ја карактеризира чувство на неверојатен замор. Заморот се влошува со физички или ментален напор и не поминува дури ни кога се одмарате. Бидејќи симптомите на хроничен замор е многу тешко да се измерат, ...

Read More »

Пластичните шишиња предизвикуваат стерилитет

Пластичните шишиња предизвикуваат стерилитет

Како што стапката на плодност кај човекот се повеќе опаѓа во светски размери, научниците секојдневно се обидуваат да ја дознаат причината за ваквата состојба Во една студија која што ја направиле научници од Харвард, тврдат дека откриле механизам со кој ...

Read More »

Рак на јајници, симптоми

Рак на јајници, симптоми

Ракот на овариумот или јајниците е многу често малигно заболување во нашата земја и во светот и не изостанува многу по ракот на грлото на матката. Најчесто се јавува на возраст помеѓу 50-60 години, односно после менопаузата, но не се ...

Read More »

Во загадени градови јадете морков и не берете гајле

Во загадени градови јадете морков и не берете гајле

Испитувањата покажаа дека морковот има улога на „чистач“ во организмот од штетните материи поради лошата исхрана и поради загадената средина и зрачењето. Морковот е двегодишно растение и за исхрана се користи неговиот корен. Тој во исхраната се користи: сиров (како ...

Read More »

Ова е попис на 1000 билки кои лечат рак (ЛИНК – БЕСПЛАТНА КНИГА)

Ова е попис на 1000 билки кои лечат рак (ЛИНК – БЕСПЛАТНА КНИГА)

Италијанскиот лекар Џузепе Начи е автор на книгата “Илјада билки против рак, без хемотерапија”, во која на 650 страници служејќи се со 2050 службени медицински докази и 2100 разни библиографски референци пишува за лечење на ракот. Оваа книга детално ги ...

Read More »

Како да откриете дали некој има Менингит – менингеалните знаци

Како да откриете дали некој има Менингит – менингеалните знаци

Менингеални знаци се едноставни движења кои лекарот ги применува на пациентот, а истите се позитивни најчесто кога пациентот има менингит. Доктори.мк пренесува како се изведуваат менингеалните знаци Кернинг и Брудзински, а истите можете да ги пробате и дома. Кернингов менингеален знак… ...

Read More »

Овие полови болести можете да ги добиете и без секс

Овие полови болести можете да ги добиете и без секс

Факт е дека не мора да имате секс за да добиете некоја полово пренослива болест. Гинекологот сега Алиса Двек открива точно каде сè се кријат вирусите од кои би требало да бегате што подалеку: ХПВ Иако со години се зборува и ...

Read More »

Неочекувани предизвикувачи на инфаркт и како да се ослободите од нив

Неочекувани предизвикувачи на инфаркт и како да се ослободите од нив

1. Хемикалии од тефлонските садови Тефлонските садови без сомнеж се практични, но кога станува збор за здравјето, тие се исклучително штетни. Претходно ваквиот вид на материјали беа поврзувани со неплодноста, високото ниво на холестерол и хиперактивноста, додека студијата во 2012 ...

Read More »
Scroll To Top