Home / Болести и лечење (page 60)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Сами си се разболуваме – еве како емоциите оставаат лузни на нашето тело

Сами си се разболуваме – еве како емоциите оставаат лузни на нашето тело

Идејата дека секој од нас сам си „создава болест“ веќе не се вбројува како екстремна алтернатива на која лекарите од западот превртуваат очи. Луѓето денес, се повеќе веруваат дека телото е вистинската слика и одраз на мислите и верувањата на ...

Read More »

Ако ве врти колено…

Ако ве врти колено…

Сигурно знаете многу луѓе (вклучувајќи се и себеси) што се жалат на болки во зглобовите или мускулите, а ретко кој ги превзема основните превентивни мерки за да се заштити и да ги минимизира. Почесто се обвинуваат околностите како напорна физичка ...

Read More »

Болеста има мирис: Рак на црн дроб мириса на риба, дијабет на ацетон…

Болеста има мирис: Рак на црн дроб мириса на риба, дијабет на ацетон…

Мирисот на телото и здивот може да биде знак на болет, тврдат научниците во две одделни студии на шведскиот институт Каролинска и американскиот центар за сетила Монел. Здивот на луѓето со дијабетес мириса на ацетон, додека оние со заболување на ...

Read More »

Што значи кога ви крцкаат коските?

Што значи кога ви крцкаат коските?

Kоските кое го чувствуваме во колената, рамењата, вилиците се случува секојдневно. Но дали сме загрижени за тоа? Се вели дека не е ништо страшно, но ако се случува често, можеби треба да се посети лекар. Рамења: Звукот на пуцкање во рамењата, ...

Read More »

Ве боли вратот? – со вежби може да го откочите

Ве боли вратот? – со вежби може да го откочите

Неприспособената висина на работната површина и на столот на кој седиме придонесува за зголемено оптоварување на вратот Голтањето, дишењето, зборувањето, поврзувањето со телото, држењето на главата и нејзиното движење спаѓаат во групата одговорности на вратот. Болките во пределот на вратот ...

Read More »

Направете тест дали сте алергични на студ

Направете тест дали сте алергични на студ

Ниските температури се типични за студените месеци, но токму тие ни носат и одредени “подароци” во овој период. Тоа се честите сезонски заболувања што сме научени да ги именуваме со еден збор – грип. Но, не секое зимско заболување е ...

Read More »

Херпес зостер доживотен непријател – нема лек – еве зошто и кога се јавува

Херпес зостер доживотен непријател – нема лек – еве зошто и кога се јавува

Вирусот од овчи сипаници од детството може повторно да се активира по педесетите години во животот, што обично се случува поради слабеење на имунолошкиот систем. Херпес Зостер се јавува како последица на реактивирање на Варичела- зостер вирусот кој е предизвикувач ...

Read More »

Кламидија – тивка сексуално пренослива болест

Кламидија – тивка сексуално пренослива болест

Кламидијата е една од најчестите бактериски сексуално преносливи болести (СПБ). Таа може да ги оштети женските репродуктивни органи и да доведе до неплодност ако не биде навремено лекувана. Најчесто оваа инфекција „тивко“, без никакви симптоми, му наштетува на здравјето и ...

Read More »

Лек за намалување на покачен холестерол

Лек за намалување на покачен холестерол

Витамин Б3 – ниацин (никотинска киселина) веќе 60 години се користи за контрола на холестерол, со околу 42 000 научни трудови објавени на PubMed каде што се опишани придобивките и ефектите од истиот. “За разлика од статините, кои воглавно го ...

Read More »

Парадентозата – заштита

Парадентозата – заштита

Експертите предупредуваат дека дури шест од 10 возрасни лица страдаат од воспаление на непцата. Исто така, алармантен е и податокот дека парадентозата не ги загрозува само забите, туку и здравјето на целиот организам. Превенцијата од парадентоза е многу едноставна и ...

Read More »
Scroll To Top