Home / Болести и лечење (page 21)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Мажи внимавајте – Зголемувањето на стомакот алармира и болест

Мажи внимавајте – Зголемувањето на стомакот алармира и болест

Погрешно е да се верува дека промените во машкото тело престануваат по пубертетот. Тие и понатаму се случуваат, а повеќето од нив се нормални. Но, може да дојде и до промени кои може да бидат причина за загриженост. ОПАЃАЊЕ НА ...

Read More »

Недостаток на железо – еве што да јадете

Недостаток на железо – еве што да јадете

Во недостаток на железото доаѓа до слабост, вртоглавица, бледило, брзо заморување, губење на здивот, кршлива коса и нокти, паѓање на косата. Во отсуство на железото, ткивата и органите не се доволно снабдени со кислород што доведува до хипоксија. Дијагнозата на ...

Read More »

5 места кои мора да ги исчистите за да избегате до грипот

5 места кои мора да ги исчистите за да избегате до грипот

Пет важни места кои треба да ги исчистите за да ги отстраните скриените симптоми на изворот на грип. Перењето раце и дезинфекција на површината околу вас може да ги намали шансите за појава на инфекција за 50%, тврди Чарлс Герб ...

Read More »

Чести главоболки – аларм за излив

Чести главоболки – аларм за излив

Kако што симптомите за срцев удар може да се разликуваат кај мажите и кај жените, исто така се разликуваат и ризиците за добивање мозочен удар. Американското здружение за срцево здравје го објави првиот прирачник за спречување мозочни удари кај жените. ...

Read More »

Секоја бактерија не е закана – еве од што да се пазите, а што е мит

Секоја бактерија не е закана – еве од што да се пазите, а што е мит

ВЦ-шолјата е почиста од работната маса, а кваките, телефоните или парите што ги допираат илјадници раце не се главен извор на болести, велат научниците. Тие откриле дека секоја бактерија не е закана за здравјето и дека има многу добри бактерии, ...

Read More »

Ова се најмрачни денови во годината – спас е светлосната терапија

Ова се најмрачни денови во годината – спас е светлосната терапија

„Природната светлина е наша темелна потреба. Но денес малкумина од нас ја добиваат потребната светлосна количина. Имено, премногу време поминуваме во затворен простор“, пишува Ричард Хобдеј во книгата The Healing Sun- The Light revolution. Мрачни денови земјата ја менува својата ...

Read More »

Знаете ли која е разликата помеѓу грип и настинка – еве како да знаете од што сте болни

Знаете ли која е разликата помеѓу грип и настинка – еве како да знаете од што сте болни

Епидемиолошките истражувања кои се спроведуваат многу години, покажаа дека грипот се појавува околу Нова година, па поради тоа вакцинацијата се врши во октомври, за да може да се развие имунолошкиот систем и да се подготви за одговор кај можната инфекција ...

Read More »

Еве зошто ни “игра” окото?

Еве зошто ни “игра” окото?

Треперењето на долниот или горниот капак на окото, докторите го нарекуваат- миокимија. За среќа оваа состојба освен што иритира неколку ситни мускули и предизвиукува спонтано грчење во девет од десет случаи не е сериозен медицински проблем и обично поминува само ...

Read More »

ВИДЕО: Овој тест секој мора да го знае – може да спасите живот!

ВИДЕО: Овој тест секој мора да го знае – може да спасите живот!

Овој тест е во три фази и секој би требал да го знае, бидејќи можете некому да спасите живот благодарение на овој тест за мозочен удар. Мозочен удар е нешто што им се случува на старите луѓе, но заради стресниот ...

Read More »

Имате ладни раце? Веднаш одете на лекар – може да ја имате оваа болест

Имате ладни раце? Веднаш одете на лекар – може да ја имате оваа болест

Рејнова болест прави некои делови на телото, особено прстите на нозете и рацете да ви се вкочанат и да побелат како последица од студ или стрес. Кај оваа болест малите артерии се згрчуваат и спречуваат стабилно снабдување со крв во ...

Read More »
Scroll To Top