Home / Болести и лечење (page 19)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Лош здив знак за сериозна болест

Лош здив знак за сериозна болест

Проблемите со забите може да бидат знак за сериозна болест, предупредува експертот Самир Пател од Лондон. Впрочем, тој вели дека бојата на забите и непцата може да бидат индикатори за вашето здравје. Дури и малите проблеми со забите понекогаш можат ...

Read More »

Ви крчат црева, бели точки на нокти, модрици од никаде – на што укажува

Ви крчат црева, бели точки на нокти, модрици од никаде  – на што укажува

Често може да се вознемирите ако размислувате за вообичаени нешта што се случуваат во нашиот организам. Најчестите прашања, всушност, најлесно се објаснуваат. ЖЕЛУДНИКОТ ГЛАСНО “РАБОТИ”, А НЕ ЧУВСТВУВАМ ГЛАД? Овој звук е предизвикан од реакцијата на нервните завршетоци, која се ...

Read More »

Наглите промени на времето и здравјето: Вртоглавица, мигрена, висок притисок

Наглите промени на времето и здравјето: Вртоглавица, мигрена, висок притисок

Наглите промени на времето не им годат на луѓето со кардиолошки у пулмолошки проблеми. Падот на атмосферскиот притисок предизвикува намалување на количината на кислородот во организмот, а тоа доведува до „недостаток“ во срцевиот мускул и мозокот. Наглото затоплување, па наглото ...

Read More »

Домашен тест за проверка на штитната жлезда

Домашен тест за проверка на штитната жлезда

Доктор Брода Барнес уште пред 50 години откри дека температурата на нашето тело е добар индикатор на активноста на штитната жлезда. Тој го осмисли едноставниот домашен тест кој можете веднаш да го примените. Пред спиење земете топломер и добро истресете ...

Read More »

6 работи укажуваат на слабо срце, а сите ги игнорираат

6 работи укажуваат на слабо срце, а сите ги игнорираат

Сексуални проблеми, `рчење и крвавење на непцата се проблеми кои повеќето луѓе ги доживуваат барем еднаш во животот и обично не обрнуваат внимание на нив. Луѓето обично ги игнорираат овие проблеми. Тие не ни претпоставуваат дека тоа се симптоми на ...

Read More »

Жените ги игнорираат: Ова се првите два симптоми за рак на јајниците

Жените ги игнорираат: Ова се првите два симптоми за рак на јајниците

Овие две состојби спаѓаат меѓу најраните симптоми на оваа болест, а лесно е да им се препишат на други заболувања или различни причини. Ракот на јајниците со децении важи за тивок убиец број еден, кога се работи за жените. Ова ...

Read More »

Ракот на дебелото црево напаѓа помлади

Ракот на дебелото црево напаѓа помлади

Нова студија покажа дека еден од секои седум пациенти со рак на дебелото црево се под 50-годишна возраст Нова студија покажува дека ракот на дебелото црево е застапен кај луѓе помлади од 50-годишна возраст, повеќе отколку претходно се мислеше. Студијата ...

Read More »

Дали знаете без кои органи човекот може да продолжи да живее?

Дали знаете без кои органи човекот може да продолжи да живее?

Речиси сите луѓе се раѓаат со целосно оформени и функционални органи и секако истите се труди и сака да ги задржи во текот на целиот живот. Грижата за нашето здравје треба да биде приоритет, но сепак не е на одмет ...

Read More »

Ако имате голема потреба за оваа храна, тогаш телото не ви работи како што треба!

Ако имате голема потреба за оваа храна, тогаш телото не ви работи како што треба!

Експертите направиле листа од група на храна за која луѓето најчесто имаат голема потреба и објасниле што значи тоа. Исто така, во таквите ситуации првата намирница која посакувате да ја изедете обично нема долгорочно да ви го задоволи организмот, бидејќи ...

Read More »

Еве како настанува ракот – снимено за прв пат процесот на создавање на рак (Видео)

Еве како настанува ракот – снимено за прв пат процесот на создавање на рак (Видео)

Експертите од универзитетот во Ајова открија дека канцероните ќелии ги претвараат нормалните во тумори, така што целосно  ги опфаќаат во некој вид на мрежа. Откритието би можело да доведе до прецизно препознавање на т.н. туморни ќелии кои се претвораат во ...

Read More »
Scroll To Top