Home / Болести и лечење / Лош здив знак за сериозна болест

Лош здив знак за сериозна болест

Проблемите со забите може да бидат знак за сериозна болест, предупредува експертот Самир Пател од Лондон. Впрочем, тој вели дека бојата на забите и непцата може да бидат индикатори за вашето здравје. Дури и малите проблеми со забите понекогаш можат да бидат знак за сериозни здравствени проблеми, пишува Daily Mail.

Но, кои знаци се клучни за тоа дека нешто не е во ред?

los-zdiv1. Лош здив

Ова најчесто индицира на болест на црниот дроб. Доколку и покрај редовно миење на забите и чистење на истите со забен комец имате лош здив тогаш истиот може да биде симптом за сериозна болест. Можеби се работи за проблеми со желудникот, варењето а понекогаш и заболување на црниот дроб.

2. Жолти заби

Жолтите заби најчесто се резултат на консумирање на бројни лекови. Најдобар начин да се решите од жолтите заби е да го посетите вашиот стоматолог и да ги обелите.

3. Сува уста

Недостатокот на плунка е еден од првите симптоми за дијабетис. Сепак, важно е да се нагласи дека сувата уста може да е и знак за дехидрација и други фактори, како што е пушењето и консумирањето на алкохол.

4. Афти

Кога на афтите им е потребно повеќе од две недели да зараснат, тогаш треба да го посетите вашиот матичен лекар. Иако афтите се појавуваат најчесто кога ни е паднат имунолошкиот систем, сепак ако ваквиот проблем продолжи тогаш истите може да бидат индикатор за рак на ушната шуплина.

5. Крварење на непцата

Се проценува дека оваа болест ја имаат повеќе од половина луѓе на планетава. Крварењето на непцата најчесто се јавува по миењето на забите а може да биде знак и за воспаление на непцата. Доколку воспалението не се непцата не се третира, истото може да доведе до парадентоза или инфекција на ткивото и коските во ушната шуплина. За да се намали ризикот од овие болести, потребно е редовно да ги миете забите и секој ден да ги чистите со забен камен. Менувајте ја вашата четка за миење заби на секои три месеци.

Sitel.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top