Home / Болести и лечење (page 18)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Вистината за ракот: Зошто одредени луѓе заболуваат од оваа кобна болест?!

Вистината за ракот: Зошто одредени луѓе заболуваат од оваа кобна болест?!

Иако чести се приказните за тоа дека главни виновници за нечие заболување од тумор се гените или било какви канцерогени материи, речиси ништо од овие тврдења не е вистина… Во продолжение дознајте зошто некој се разболува, а некој не од ...

Read More »

Зашто треба да се чуваат млечните заби на децата! Неверојатно откритие!

Зашто треба да се чуваат млечните заби на децата! Неверојатно откритие!

Кога на децата им паѓаат млечните заби, многу родители прават посебен ритуал. За да ги израдуваат децата, забот го менуваат со пари и го праќаат кај забната вила, зашто сите деца сакаат таква забава. Односно, го фрлаат тоа забче пишува ...

Read More »

Главоболката открива што не е во ред со вашето здравје

Главоболката открива што не е во ред со вашето здравје

Д-р Сакиб Куреши, познатиот невролог, објаснува дека главоболките многу често може да се манифестираат со „предупредувачки сигнали со црвени сигнал“ , а за кои треба да се информирате за да можете да ги разликувате од општите главоболки оние кои може ...

Read More »

Кога ракот ќе се појави, се храни со ова: Намирница која треба да ja исфрлите што побрзо

Кога ракот ќе се појави, се храни со ова: Намирница која треба да ja исфрлите што побрзо

За штетноста на овие намирници неретко се зборува и пишува, но сепак, многумина се уште ги консумираат… Шеќерот има значително влијание врз развојот на канцероганите клетки во организмот а многумина сепак непрестано го консумираат. Неодамнешното истражување го спровеле група научници ...

Read More »

Дали семките од кајсија може да ве спасат од рак? – приказната за витаминот Б17

Дали семките од кајсија може да ве спасат од рак? – приказната за витаминот Б17

Семките од кајсија кои обично ги фрламе, а според угледни светски лекарски имиња, содржат витална состојка – витамин Б17, кој може да нè заштити од најопаката болест на денешницата – ракот. Американскиот биохемичар Ернест Т. Кребс во средината на минатиот ...

Read More »

За здрав живот доволни ви се само 60 секунди

За здрав живот доволни ви се само 60 секунди

Во забрзаниот свет во кој живееме секоја минута е драгоцена и овие совети сигурно добро ќе ви дојдат. Обрнете внимание на 25 едноставни трикови кои можете да ги направите само за 60 секунди. 1. Чистете ги забите со конец – ...

Read More »

Таблета што сигурно ја имате дома, а ќе ви го продолжи животот за 12 години

Таблета што сигурно ја имате дома, а ќе ви го продолжи животот за 12 години

Во серијата експерименти, популарните аналгетици – ибупруфен го продолжиле животниот век на квасецот, мувите и црвите за 15 отсто. Во човечки години, тоа би значело дека ќе живеете 12 години подолго. Но, она што е можеби уште позначајно е дека ...

Read More »

Имате грчеви и ве мачи дебело црево – Еве со кои тревки да се лечите сами

Имате грчеви и ве мачи дебело црево – Еве со кои тревки да се лечите сами

Лицата што имаат полип или рак на дебелото црево во рана фаза, главно не чувствуваат никакви симптоми. Ако се појават, знаци на болеста се крв во изметот, болки, грчеви во стомакот, промена на ритамот на празнење, губење на телесна тежина, ...

Read More »

Зошто се појавуваат белите дамки на ноктите и што значат?

Зошто се појавуваат белите дамки на ноктите и што значат?

Многупати сте забележале бели ситни дамки на вашите нокти и постојано се прашувате што ги предизвикува. Иако се зборува дека причините за оваа појава се недостаток на калциум и цинк во нашиот организам, а тоа значи неправилна исхрана и невнесување ...

Read More »

Трикови за лечење на дијабетисот кои вашиот доктор нема да ви ги каже

Трикови за лечење на дијабетисот кои вашиот доктор нема да ви ги каже

Дали сте знаеле дека шеќерната болест или дијабетисот може да биде целосно излечен без дневните дози на лекови и инсулин? И многу лесно, исто така! А ова е достигнато пред речиси една деценија. Исхрана го предизвикува и, исто така, го ...

Read More »
Scroll To Top