Home / Болести и лечење / Дали семките од кајсија може да ве спасат од рак? – приказната за витаминот Б17

Дали семките од кајсија може да ве спасат од рак? – приказната за витаминот Б17

Семките од кајсија кои обично ги фрламе, а според угледни светски лекарски имиња, содржат витална состојка – витамин Б17, кој може да нè заштити од најопаката болест на денешницата – ракот.

kajsijaАмериканскиот биохемичар Ернест Т. Кребс во средината на минатиот век издвоил хемиска супстанција за која се воспоставило дека може да ги разори клетките на ракот. Приказната за витаминот Б17, синтетизиран под името амигладин или лаетрил, ја раскажува американскиот филмски продуцент и политички предавач Едвард Грифин во својата книга “Свет без рак”. Иако Кребс низ своите истражувања успеал да докаже ефикасност на лаетрилот, целиот концепт на лекување на ракот со помош на витаминскиот додаток наиде на потсмев и е прогласен за бесмислица, а Кребс за шарлатан. По вообичаен образец ФДА организира масовна кампања против тој евтин и достапен лек, која се темели на тврдењето дека витаминот Б17 е опасен бидејќи содржи цијанид.

Факти од “Свет без рак”

Познато е дека карцином се развива кога некои клетки во организмот што дотогаш работеле нормално наеднаш почнуваат несопирливо да се множат. Причините се многубројни – вируси, разни канцерогени елементи, стрес, надворешна траума, козметика, вештачки конзерванси, загадена вода, пушење цигари, индустриско загадување…

hrana otrovЗабраната и застрашувањата поврзани за употребата на витаминот Б17 не се за чудење ако се земе предвид колку фармацевтски гиганти живеат добро од приходите од производството и продажбата на фармацевтските лекови за рак, пишува Грифин.

Тој потсетува дека врз база на многу истражувања е утврдено дека Ескимите, припадници на племето Хунза и други народи на изолирани заедници во светот што јадат храна богата со Б17 никогаш не заболуваат од рак.

Што е витаминот Б17?

Станува збор за природна состојка која се наоѓа во многу намирници. Амигладинот првпат е откриен во 1830 година во горкиот бадем. Ернест Т. Кребс (1912-1996) го промовирал амигладинот како лек против рак во 1950 година. Во големи количини овој витамин може да се најде во дивите капини, црешите, рибизлите, коските од јаболка, крушите и сливите, во горките бадеми, индиските ореви и во австралискиот орев. Во помали количини го има во грозјето, дуњите, јагодите, малините, во семките од лен, во просо, јачмен, хељда, лека, во црвениот грав, мешунките. Сепак, најголема концентрација има во семките од кајсија.

Превентивна доза

Превентивно д-р Кребс препорачува земање на Б17 во природна форма. Коските од кајсијата се најдобар извор бидејќи освен овој витамин, содржат и други хранливи материи. Генералната препорака е да не се јадат повеќе семки од кајсија од количината што би ја изеле ако ги консумираме свежи во рок од еден час. Дневната доза е 1 семка на 2,5 кг телесна тежина. За превенција се препорачува консумација на пет семки дневно. Но самата консумација на семки кај пациенти со рак има помал ефект без спроведување целосна метаболитичка терапија која се темели на интравенозно внесување на витаминот Б 17 со одредени ензими и други витамини.

Colon-Cancer-lСите што сакаат да ја применат оваа терапија мора да знаат дека лаетрилот не е чудотворен лек. Таков лек за рак не постои, не затоа што карциномот не е излечив туку бидејќи појавата на таа болест, според д-р Кребс, е последица на вкупно нарушување на метаболизмот. Туморот е една видлива манифестација на тоа нарушување што се јавува на еден орган, а потоа се шири низ цел организам. Затоа треба да му се припомогне на вкупниот метаболизам и со терапија која се темели на цинк и ензими. Без ензими и цинк лекувањето со лаетрил нема да биде успешно.

Се препорачува и земање на магнезиум, селен, манган, како и витамини Ц, А, Е, Б6, Б9 И Б12. Терапијата со лаетрил се спроведува во Мексико во Oasis of Hope hospital под водство на д-р Contreras Rodriguez. Тој освен лаетрил, во лекувањето на болни од рак користи и ‘рскавица од ајкула која го блокира растот на крвните садови, намалувајќи ја виталноста на канцерогените елементи. Воедно, ‘рскавицата од ајкула поттикнува создавање на антитела и го поттикнува имунитетот.

Терапијата со витаминот Б17 била оспорувана, а овој алтернативен лек бил прикажан како “отровен и опасен”. Сите истражувања што се вршени на лаетрилот се насочени да докажат дека тој е отровен. За да покаже пред јавноста дека е убедлива во своето уверување, најпознатата американска болница и институт за рак “Sloan Kettering” ангажирала светски експерти кои се занимавале со проучување на ракот.

cancerЛидер на тимот бил јапонскиот истражувач Kanematsu Sugiura, кој застанал зад ефикасноста на лаетрилот. Болницата ги фалсификувала нивните извештаи, а Ралф Мос, задолжен за односи со јавноста, морал да презентира лага. Мос тоа го одбил и добил отказ, пишува Грифин. Слична постапка била спроведена и во Австралија. И таму лаетрилот е забранет, а ако некој инсистира на третман со Б17, државната служба за лекови (ТГА) за секој посебен случај може да одобри дозвола за увоз. Продажбата на семки од кајсии е забранета, а кајсиите во супермаркетите се продаваат исчистени.

vitaminB12-cijanid-otrovТим научници од Универзитетот во Торонто испитуваа жители на Велигденските Острови. Утврдија дека долговечноста на жителите, особено малиот морбидитет од рак, се должи на една состојка од исхраната – мувлата, која содржи streptomices hidrostopicus. Од таа состојка потоа се произведоа цели нови генерации лекови кои се употребуваат во третман на рак. Прв беше sirolimus, па everonimus, па tacrolimus, temzirolimus итн. Од друга страна, последниве години стануваме свесни за нов животен стил наречен зјапање во сонце.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top