Home / природен лек / Овој зачин е единствен признат дека помага во лекување рак на дебелото црево

Овој зачин е единствен признат дека помага во лекување рак на дебелото црево

Единствено нешто од храна што е одобрено за превенција на колоректален карцином е состојката наречена куркумин (екстракт од коренот на куркума лонга) National Cancer Institute го има објавено во 2002 г.

Во тек се над 20.000 клинички испитувања, повеќе во фаза 3 на екстракт даден интравенски. Исто така, се одвиваат и повеќе клинички испитувања во фаза 3 на екстракти од канабис сатива (во венска форма)

pasta kurkumaПоследните години куркумата го плени вниманието на научната заедница заради бројните лековити својства. Содржи цела низа витамини и минерали; пред се, содржи витамини Б6, Б3, фолна киселина па минерали калиум, железо и манган. Исто така, претставува добар извор на несварливи прехранбени влакна и што е особено интересно, содржи и есенцијални омега-3 масни киселини.

Апсолутно најголем адут на куркумата е куркуминот, растителен пигмент што е заслужен за нејзината специфична боја. Токму заради куркуминот листата од тераписки својства на куркумата е прилично долг. Имено, се покажало дека куркуминот поседува силни противвоспалителни и антиоксидативни својства. Исто така, погодна е и за дијабетичари затоа што има поволно влијание врз регулирањето на нивото на инсулин во крвта, а се покажало дека делува поволно и на кардиоваскуларниот систем намалувајќи го нивото на лошиот холестерол, истовремено зголемувајќи го нивото на добриот холестерол.

На куркумата и се припишува антивирусно, антибактериско, антимикотичко (спречува настанување на мов) и антиканцерогено делување. Исто така, откриено е дека куркумата е добра за црниот дроб бидејќи ја прочистува и ја зголемува нејзината способност за детоксикација.

kurkumaОдлична во превенција од рак на простата, кај постоечкиот го спречува понатамошниот развој.

Го спречува растот на ракот на дојката. Куркумата е природна превенција од меланом, кај постоечкиот ги убива клетките на ракот и го спречува неговиот понатамошен развој. Го намалува ризикот од детска леукемија.

Го чисти црниот дроб на природен начин. Може да го забави или спречи развојот на Алцхајмерова болест (ги уништува наталожените амилоидози во мозокот).Спречува раст на метастази кај многу видови рак. Природен лек против болки. Го регулира метаболизмот и потпомага во слабеењето.

Во Кина одамна се користи како лек против депресија. Лек против артритис и ревматизам. Штити од рак на штитната жлезда. Го забрзува зараснувањето на раните и брзо ја обновува повредената кожа. Помага во лекувањето на псоријаза и други воспалителни болести на кожата.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top