Free songs
Home / Болести и лечење / Темјан е лекот за рак?

Темјан е лекот за рак?

Научници од британскиот Универзитет Лестер утврдиле дека темјанот ги убива ќелиите на тежок облик на тумор.

temjanУтврдено е и дека е особено ефикасен при лечење на ракот на јајници. Темјанот е исушена смола која може да се пронајде во сува шумска област, а најмногу ја има на јужниот дел од Арабискиот полуостров и во Африка.

Антиинфламаторните својства на темјанот се познати од порано, бидејќи се користи и како андидепресив.

Во православните земји, мирисот на темјан е составен дел од црковните обреди.

Повеќе за темјанот на следниот ЛИНК – Темјан – едно од најлековитите растенија

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss