Home / Болести и лечење (page 32)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Ве прават ли лековите посебична личност?

Ве прават ли лековите посебична личност?

Најновото научно истражување покажа дека антидепесивите и лековите за Паркинсонова болест го менуваат моралниот компас на пациентот, пишува „Медикал дејли“. Во истражувањето учествувале 89 здрави луѓе на кои им бил даден антидепресивот циталопрам (што го подигнува нивото на серотонин) или ...

Read More »

10 природни рецепти за болна простата

10 природни рецепти за болна простата

1.Исечкајте и помешајте 100 грама свеж корен од целер, 20 грама излупени семки од тиква, додајте во смесата сок од 1 лимон и 1 лажиче маслиново масло. Се добро измешајте и земајте по 1 супена лажица од оваа смеса навечер ...

Read More »

Што може да ви се случи ако се мачкате со стара крема за сончање?

Што може да ви се случи ако се мачкате со стара крема за сончање?

Размислувањата од типот „Имам крем од минатата година, греота е да се фрли” или „Што ако рокот е само малку истечен”, можат да ве чинат здравје, предупредуваат дерматолозите. Иако рокот на траење кој стои на амбалажата е три години, дерматолозите предупредуваат ...

Read More »

Како спиете така и живеете

Како спиете така и живеете

Околу една третина од нашиот живот го поминуваме во спиење, а тоа и те како влијае врз нашето здравје. Положбата која ја завземаме за време на спиењето може да влијае на здравото функционирање на нашите органи, посебно доколку го земеме ...

Read More »

Спречете навреме: Како да препознаете труење со храна

Спречете навреме: Како да препознаете труење со храна

Труењето со храна е често заболување налето, а се јавува како резултат на внесување храна што содржи бактерии, паразити, вируси или токсини создадени од микроорганизми. – Треба да се внимава и со храната во која се користат живи јајца, како ...

Read More »

Летни кожни инфекции – како да ги лекувате

Летни кожни инфекции – како да ги лекувате

Алергија Како да ја препознаете: Кај некои луѓе може да се јави алергија од сонцето која се манифестира со црвенило,чешање и изгореници (црвени плочки) со различни големини. Лицата осетливи на ваквата реакција треба постепено да се изложуваат на сонце , ...

Read More »

Летото ги носи овие болести – еве од што да се пазите

Летото ги носи овие болести – еве од што да се пазите

Стигна летото, а со него и бактериите и други неволји кои одат покрај високите температури. Инфекциите, кои се нормална појава и кои се појавуваат при покачени температури, можат да бидат благи, но и смртоносни. Ви претставуваме седум болести кои се ...

Read More »

Еве како да го намалите холестеролот

Еве како да го намалите холестеролот

Холестеролот е липид кој нормално се наоѓа во нашето ткиво и е потребен за нормална работа на организмот. Меѓутоа, помалиот дел од него се наоѓа во крвта. Ако се насобере на површината на крвните садови, може да дојде до зачепување ...

Read More »

Подобрете го вашето здравје во 12 чекори

Подобрете го вашето здравје во 12 чекори

Пробајте ги ови едноставни и ефективни совети на екпертите и подобрете го вашето здравје Јадете моркови – се намалува ризикот од рак Студија објавена во журналот на Националниот институт за рак во 2012 година покажува дека каротеноидите (пигментите во морковот ...

Read More »

Бидете внимателни: Еве што да правите да не закачите габични инфекции во лето

Бидете внимателни: Еве што да правите да не закачите габични инфекции во лето

БЕЗ ЈАКИ САПУНИ Исчистете го плакарот од облеката од синтетика. Таа не ~ дозволува на кожата да дише, што пак го поттикнува потењето и со тоа се создава идеална ситуација за развој на габичките. Сличен ефект имаат и алиштата направени ...

Read More »
Scroll To Top