Home / Болести и лечење (page 29)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Полови болести кои можете да ги добиете и без да имате секс

Полови болести кои можете да ги добиете и без да имате секс

Гинекологот Алиса Дек од Њујорк и авторка на книгата “V is for Vagina” открива каде се се кријат вирусите од кои треба да се бегате. ХПВ Иако последниве години се повеќе се пишува и зборува за ХПВ, многумина и понатаму ...

Read More »

Чешањето не е безопасно – ако се ве чеша еве од што може да боледувате

Чешањето не е безопасно – ако се ве чеша еве од што може да боледувате

Ве чеша целото тело, не престанувате да се чешате и мислите дека тоа е само моментален проблем. Но, секое чешање не е безопасно. Истражувањата на дерматолозите од Факултетот „Вејк Форест“ од Северна Каролина во САД, објавено во угледното научно списание ...

Read More »

Симтоми за рак на пенисот

Симтоми за рак на пенисот

Туморот најчесто се јавува на кожичката која го прекрива пенисот и на главичката, а ризикот од рак е поголем ако мажот пуши, затоа што хемикалиите од цигарите предизвикуваат иритација на слузокожата и ширење инфекција. Ако имате било кои од споменативе ...

Read More »

Ако јадете многу шеќер не ги игнорирајте ОВИЕ симптоми

Ако јадете многу шеќер не ги игнорирајте ОВИЕ симптоми

Дали шеќерот дава енергија? Баш обратно, од превисока доза шеќер ќе се чувствувате поспани и омалаксани. Шеќерот е штетен за срцето на тој начин што го активира хепарот да произведува супстанции кои го зголемуваат крвниот притисок. А високиот притисок го ...

Read More »

Мајки внимавајте – Парацетамолот e опасен за децата?

Мајки внимавајте – Парацетамолот e опасен за децата?

Парацетамолот е лек кој постојано го има во секое домаќинство, но дали тој е безбеден како што досега се сметаше? Парацетамолот е лек за кој повеќето родители веруваат дека е единствен безбеден за нивните деца и кој како антипиретик и ...

Read More »

Што предизвикува рак на дојката?

Што предизвикува рак на дојката?

Американски научници изработија попис хемикалии кои жените би требале да ги избегнуваат за да се обидат да се заштитат од рак на дојка, а меѓу останатите на пописот се бензиски испарувања и разни растворувачи. Студијата содржи попис од 17 главни ...

Read More »

Оваа болест не покажува симптоми а може да е СМРТОНОСНА – заболува секој трети човек

Оваа болест не покажува симптоми а може да е СМРТОНОСНА – заболува секој трети човек

Некои болести се очигледни, но некои состојби се развиваат полека, па луѓето обично не ги забележуваат болестите додека не е предоцна. Поради тоа, важно е редовно да одите на прегледи и да го известите докторот за најмалите промени кои ги ...

Read More »

Често ви кркорат цревата – веднаш проверете го ова

Често ви кркорат цревата – веднаш проверете го ова

Не постои општа клиничка дефиниција за честите движења или кркорења на цревата. Многуте студии индицираат дека повеќето од луѓето во просек имаат по три движења (кркорења) неделно. Честотата на движењата на цревата исто така варира со текот на времето. Можно ...

Read More »

Овие 5 работи и болести, жената ги наследува од мајката

Овие 5 работи и болести, жената ги наследува од мајката

Здравствената состојба на жената, многу често зависи од здравјето на нејзината мајка. Така, некои работи се генетски предодредени и гледајќи на мајката може на време да се откријат и елиминираат некои здравствени проблеми. Каква мајка таква ќерка, барем што се ...

Read More »

За секоја болест делува посебна диета – еве која!

За секоја болест делува посебна диета – еве која!

На болните од чир им годи ладно млеко Луѓето кои имаат чир на желудникот би требало, кога имаат болки, да ја поделат дневно потребната количина на храна на неколку помали оброци. Нивната исхрана треба да се базира на свежо и ...

Read More »
Scroll To Top