Home / Болести и лечење (page 28)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Мистериозни модрици, бели точки на нокти, крчат црева – на што укажуваат

Мистериозни модрици, бели точки на нокти, крчат црева – на што укажуваат

Често може да се вознемирите ако размислувате за вообичаени нешта што се случуваат во нашиот организам. Најчестите прашања, всушност, најлесно се објаснуваат. ЖЕЛУДНИКОТ ГЛАСНО “РАБОТИ”, А НЕ ЧУВСТВУВАМ ГЛАД? Овој звук е предизвикан од реакцијата на нервните завршетоци, која се ...

Read More »

Излечете го кариесот дома – Природен начин за лечење на кариес

Излечете го кариесот дома – Природен начин за лечење на кариес

Откако ја прочитале книгата на доктор Вестон Прајс, „Nutrition and Physical Degeneration“ решиле да се обидат да го излечат кариесот и верувале или не за неколку месеци го постигнале саканиот ефект. Како е возможно? Доктор Вестон Прајс е стоматолог кој ...

Read More »

Ги има во секого: Паразитите го „јадат“ телото – еве како да се исчистите

Ги има во секого: Паразитите го „јадат“ телото – еве како да се исчистите

Повеќето луѓе не се свесни за опасноста за нивното здравје поставени од страна на паразити а  над 80% на пациентите имаат некој вид на паразит или бактерии. Сите луѓе ги носат во себе (според истражувањата просечен Американец во своето тело носи ...

Read More »

Имате ладни раце и нозе – ова се болестите со овие симптоми

Имате ладни раце и нозе – ова се болестите со овие симптоми

До чувство на студенило на екстремитетите доаѓа поради процесот со кој организамот ја одржува температурата на виталните органи. Меѓутоа, ако рацете и стапалата ви се често пати ладни, тоа може да укажува на здравствени проблеми. Анемија Доколку освен ладни раце ...

Read More »

Имате клима дома: Повеќе ќе јадете, ќе пиете помалку вода, ќе се разболите од ОВА

Имате клима дома: Повеќе ќе јадете, ќе пиете помалку вода, ќе се разболите од ОВА

1.Повеќе ќе јадете Ако не можете без клима во домот, автомобилот, на работа, па дури и на шопинг – на телото ќе му биде уште потешко да се прилагоди на летните температури. Ако сте го збуниле мозокот со голема температурна ...

Read More »

Не пиете доволно вода – еве од што може да се разболите

Не пиете доволно вода – еве од што може да се разболите

Проблемите со бубрезите, кожата, дигестивниот систем и главоболките се само некои од ефектите предизвикани од внесувањето недоволно количество вода. Водата ни е потребна како што ни е потребен и воздухот. Дали знаевте дека кога чувствувате жед, Вашето тело веќе е ...

Read More »

Како да ги намалите ТРИГЛИЦЕРИДИТЕ на природен начин?

Како да ги намалите ТРИГЛИЦЕРИДИТЕ на природен начин?

На сите ни е познато дека зголеменото ниво на „лош“ (LDL) холестерол и високиот крвен притисок се закана за здравјето на срцето. Но, кога станува збор за здраво срце, не смеат да се заборават и триглицеридите, бидејќи се важен показател ...

Read More »

Дали носењето градник предизвикува рак на дојка?

Дали носењето градник предизвикува рак на дојка?

Во истражувањето кое неодамна го спроведе Центарот за истражување на рак во Сиетл учествувале над илјада жени, кај кои е дијагностициран рак во периодот меѓу 2000 и 2004 година. Долги години постои верување дека носењето градник предизвикува појава на рак, ...

Read More »

Овие симптоми се АЛАРМ дека нешто не е во ред со вашите хормони

Овие симптоми се АЛАРМ дека нешто не е во ред со вашите хормони

Хормоналната рамнотежа е еден од најбитните фактори за добро здравје. Луѓето кои страдаат од хормонален дисбаланс, можат да боледуваат од низа болести кои ќе им го отежнат животот. 1. Постојан умор Кога нивото на хормони е ниско, еден од најјасните ...

Read More »

Вашиот месец на раѓање ви ги носи овие болести!

Вашиот месец на раѓање ви ги носи овие болести!

Според податоците добиени од едно истражување спроведено на 1,7 милиони луѓе, родените во јануари најчесто боледуваат од хипертензија или висок крвен притисок, додека февруари како месец на раѓање носи пореметување на срцевиот ритам кој предизвикува треперење на преткомората. И пролетните ...

Read More »
Scroll To Top