Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / Болести и лечење (page 30)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Отоците на нозете се знак за напредна болест – еве која

Отоците на нозете се знак за напредна болест – еве која

Отекување на екстремитетите е скоро секогаш симптом на напредна хронична болест. Овие проблеми, исто така, можат да укажат и на хронични заболувања на црниот дроб, бубрезите или хипотиреоидизам. Отоците на рацете, нозете или други органи се обично симптом на хронична, ...

Read More »

Аспирин го намалува ризикот од рак на дебелото црево – еве колку треба да се пие

Аспирин го намалува ризикот од рак на дебелото црево – еве колку треба да се пие

Редовната употреба на аспиринот го намалува долгорочниот ризик од појава на рак кај луѓето коишто страдаат од прекумерна телесна тежина, сметаат група научници во студијата објавена во списанието Journal of Clinical Oncology.asp Научниците од универзитетите во Њукасл и во Лидс ...

Read More »

Што може да биде причина за честата главоболка?

Што може да биде причина за честата главоболка?

Иако главоболката е чест симптом, сепак во 90% од случаите е симптом на благо пореметување кое може релативно лесно да се отстрани. Под главоболка се подразбира болка во главата, трајна или повремена, ретка или зачестена, дифузна која ја зафаќа целата ...

Read More »

За елиминација на сите гасови и токсини со само еден лек

За елиминација на сите гасови и токсини со само еден лек

Професор Туери од Франција во 1831 година испил смртоносна доза од отровот стрихнин и преживеал. Како? Додал голема количина на активен медицински јаглед во него и ова го направил за да им го докаже практично ефектот на своите колеги. Се ...

Read More »

Зуење во ушите – еве што да пиете

Зуење во ушите – еве што да пиете

Непријатното зуење во ушите знае да биде многу непријатно за оние кои патат често од него. Познати фактори на ризик за тинитисот се интензивна бучава, повреди на главата и користење на некои лекови, но сепак во многу случаи причините не ...

Read More »

Внимавајте: Купувате евтини очила за сонце – еве што може да се случи

Внимавајте: Купувате евтини очила за сонце – еве што може да се случи

Евтините очила за сонце се многу штетни, посебно кај децата. Доколку вашето дете нема квалитетни очила, многу е подобро воопшто да не носи очила. Очилата за сонце станаа повеќе како моден додаток, а самата заштита на очи стана секундарна. Иако ...

Read More »

ВИДЕО: Причина зашто луѓето заболуваат од рак

ВИДЕО: Причина зашто луѓето заболуваат од рак

Многумина од нас за тоа воопшто не размислуваат, но мали делови од нашето тело непрестано изумираат. Клетките на нашата кожа, коса и нокти умираат секоја секунда. Во исто време, нашето тело непрестано создава и дели нови клетки. Единствениот проблем е ...

Read More »

Еве како правилно да ја користите климата од автомобилот за да не добите рак!

Еве како правилно да ја користите климата од автомобилот за да не добите рак!

Кога ќе седнеме во автомобил најчесто прво го палиме моторот и веднаш ја палиме климата и си ги тераме обврските и не размислуваме дека со тоа си правиме штата на своето здравје, но и здравјето на најблиските. Кога автомобилот го ...

Read More »

Брадавици – Еве како да се ослободиме од нив

Брадавици – Еве како да се ослободиме од нив

Многумина од нас имаат или имале проблеми со брадавиците. Освен тоа што изгледаат многу грозно, ни сметаат во секојдневните активности, па посакуваме да се ослободиме од нив што побрзо.Еве неколку старински лекови кои се користат за отстранување на брадавиците 1. ...

Read More »

Без столица и само 1 ден е показател дека нешто се случува – меридијани на прстите

Без столица и само 1 ден е показател дека нешто се случува – меридијани на прстите

Телото секогаш ќе ве алармира на време што е во ред со него, на пример, во отсуство на столица – дури и за краток период, дури и еден ден,  е првиот алармантен знак. Исто така, ако урина, измет, пот имаат ...

Read More »
Scroll To Top