Home / Болести и лечење (page 7)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Од солзи до насмевка во само една минута: Еве како хормоните всушност ве контролираат

Од солзи до насмевка во само една минута: Еве како хормоните всушност ве контролираат

Женските хормони се главни виновници за тоа што жените еден ден се чувствуваат како да ќе полетаат од среќа, за веќе следниот ден да бидат крајно нервозни и избувливи. Хормоните се одговорни за сите полови функции кај жените. Го условуваат ...

Read More »

Дали цигарите навистина предизвикуваат рак на белите дробови? – Прочитајте ќе се зачудите!

Дали цигарите навистина предизвикуваат рак на белите дробови? – Прочитајте ќе се зачудите!

Направете разлика меѓу цигарите со хемиски отров и природниот тутун! Професорот Герхард Шраузер под заклетва дал изјава дека ,, не постои состојка во тутунскиот дим за која е докажано дека предизвикува рак на белите дробови, зборувам за природниот тутун а ...

Read More »

10 подмолни симптоми на болестите на бубрезите

10 подмолни симптоми на болестите на бубрезите

Болеста на бубрезите е една од најсмртоносните болести која погодува неколку милиони луѓе низ светот. Луѓето често не се свесни дека имаат проблем додека тој не стане критичен. Симптомите на болеста често се занемаруваат и не им се придава преголема ...

Read More »

Халикобактер пилори, бактерија која создава проблеми во желудникот

Халикобактер пилори, бактерија која создава проблеми во желудникот

Хеликобактер пилори е отпорна бактерија која е најдена на слузокожата на желудникот на човекот, на раничките во усната празнина, забните наслаги и во столицата. Таа е единствена бактерија која може да преживее во киселата средина со мала количина кислород, а ...

Read More »

По бричењето на нозете ви се појавуваат црвени точки на нозете? – Еве која е причината за тоа

По бричењето на нозете ви се појавуваат црвени точки на нозете? – Еве која е причината за тоа

Ако користите брич сигурно ви се случило бар еднаш да ви се појават црвени топчиња по бричењето. Често болат и печат, а кога ќе дознаете што се, ќе го фрлите бричот веднаш. Кога вашиот брич го оставате во тоалет на ...

Read More »

Нагон за слатко или чипс, луто – може да е показател за некоја болест

Нагон за слатко или чипс, луто – може да е показател за некоја болест

Дали имате преголема желба за чоколада, сочна шницла или, можеби, за лута пиперка? Силната потреба за одредени производи може да биде сигнал со кој телото ви испраќа важна порака во врска со здравјето Чипс Потребата за солени грицкалки е показател ...

Read More »

12 симптоми кај децата – ова никако не смеете да го игнорирате!

12 симптоми кај децата – ова никако не смеете да го игнорирате!

Кога детето е болно, понекогаш се чини како добра стратегија да почекате и да видите како ќе се развива болеста. Но, постојат и ситуации кои бараат итна посета кај педијатар или итна интервенција на брзата помош, што не е секогаш ...

Read More »

Што да правите кога сите околу вас се болни

Што да правите кога сите околу вас се болни

Започна сезоната на настинки и грипови. Постојано треба да внимавате да не дојдете во контакт со луѓе кои се инфицирани, но што да правите кога сите луѓе во Вашето опкружување, на работа и во домот, ќе се разболат? Земајте витамин ...

Read More »

Оваа болест може да ја имате со години а да не знаете

Оваа болест може да ја имате со години а да не знаете

Вирусот може да биде мирен во организмот и со децении, без никакви видливи физичи симптоми.Хепатит Ц вирус спаѓа во групата на инфективни болести и го напаѓа Црниот Дроб. Може да се пренесе и преку полов однос, иако е тоа малку ...

Read More »

Обрнете внимание на 6 знаци – Болести кои во почетокот изгледаат како обична настинка

Обрнете внимание на 6 знаци – Болести кои во почетокот изгледаат како обична настинка

Многумина не бараат помош од лекар иако сериозно се разболуваат, бидејќи почетната состојба на болеста им почнува како обична настинка. Но, како да препознаете дали станува збор за обична настинка или некоја посериозна болест? Обрнете внимание на шесте знаци: Висока ...

Read More »
Scroll To Top