Home / Болести и лечење (page 6)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Имате ладни раце? – Веднаш одете на лекар, затоа што може да ја имате оваа болест

Имате ладни раце? – Веднаш одете на лекар, затоа што може да ја имате оваа болест

Рејнова болест прави некои делови на телото, особено прстите на нозете и рацете да ви се вкочанат и да побелат како последица од студ или стрес. Кај оваа болест малите артерии се згрчуваат и спречуваат стабилно снабдување со крв во ...

Read More »

Ова се првите знаци дека ракот расте во вашето тело

Ова се првите знаци дека ракот расте во вашето тело

Ракот е еден од најголемите причинители на смрт, во светот, и колку порано се открива толку подобро, па баш поради тоа не треба да се потпирате само на рутинските прегледи туку и на симптомите кои ви ги испраќа телото. Еден ...

Read More »

Пушачи – Еве како да ги прочистите белите дробови

Пушачи – Еве како да ги прочистите белите дробови

Постојат вежби за дишење кои ќе ги прочистат белите дробови. Вежбите за дишење се прават така што ќе застанете исправено со рацете поставени покрај телото, и нозете малку раширени. Вдишете од носот и задржете го воздухот неколку секунди па издишете ...

Read More »

Рецепт на позната докторка за исфрлување на отровите од телото

Рецепт на позната докторка за исфрлување на отровите од телото

Докторката Викторија Семјанова е познат експерт за природно лекување, а во оваа прилика го сподели својот рецепт за радикално чистење на цревата. Според нејзините зборови, тој е толку силен и толку добро ги исфрлува отровите од телото, дека со редовна ...

Read More »

Рецепт за напивка Доктор Оз – против рак, висок крвен притисок, воспаленија, дебелина

Рецепт за напивка Доктор Оз – против рак, висок крвен притисок, воспаленија, дебелина

Оваа благотворна напивка содржи се што ви е потребно за совршено здравје. Прочуениот Доктор Оз, но и Опра Винфри тврдат дека секој ден го започнуваат токму со оваа лековита напивка богата со благотворни состојки. Меѓутоа, ако не сте навикнати на ...

Read More »

Еве зошто имаме подочници

Еве зошто имаме подочници

Во многу случаи, подочниците не укажуваат на здравствен проблем. Меѓутоа, факт е дека на многу луѓе им пречат и создаваат грижи, што дури може негативно да се одрази на квалитетот на нивниот живот. „Темни кругови” и „кеси под очите” се ...

Read More »

Симптоми на алергиската реакција – лечење

Симптоми на алергиската реакција – лечење

Симптомите на алергиската реакција зависат од тоа каков алерген влегува во телото.На пример:полен кој се вдишува преку нос,обично причинува симтоми во носот, очите,и грлото. На сите ни е позната поленската реакција како алергиски ринитис или поленска грозница.Од друга страна алергијата ...

Read More »

Што предвидува доброволното здраствено осигурување

Што предвидува доброволното здраствено осигурување

Со Законот за доброволното здравствено осигурување се уредува нов систем на доброволно здравствено осигурување со кој се дава законска можност и се отвара широко поле на делување на друштвата за осигурување за понуда на пакети на здравствени услуги кои веќе ...

Read More »

Лекарите открија – ова се првите знаци за најсмртоносниот карцином

Лекарите открија – ова се првите знаци за најсмртоносниот карцином

По 15 години анализа, научниците открија кои се причинителите на рак на панкреасот. Тим од научници од Институтот за карцином во Бостон неодамна направија истражување и ги открија првите знаци на настанување на рак на панкреасот. Станува збор за зголемено ...

Read More »

Шокантни истражувања: Вакцинираните деца со 5 пати повеќе болести од невакцинираните

Шокантни истражувања: Вакцинираните деца со 5 пати повеќе болести од невакцинираните

Последното големо истражување ги потврдува сознанијата на другите независни истражувања кои го споредувале здравјето кај вакцинираните и невакцинираните деца. Всушност сите тие студии покажале дека вакцинираните деца имаат 2 до 5 пати повеќе детски болести и алергии од невакцинираните деца. ...

Read More »
Scroll To Top