Home / Болести и лечење (page 9)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Бабини лекови за Цистит кои лечат брзо

Бабини лекови за Цистит кои лечат брзо

Сок од краставица: Сокот од краставица е еден од најефикасните домашни лекови за третирање на циститис. Овој сок е мошне ефикасен деуретик. Шолја од овој сок, промешан со една кафена лажичка мед и една лажица свеж сок од зелен лимон ...

Read More »

Ден на борбата против сида: Ако ги имате овие симптоми, можеби сте заразени со ХИВ вирусот

Ден на борбата против сида: Ако ги имате овие симптоми, можеби сте заразени со ХИВ вирусот

Денеска се одбележува светскиот ден на борба против сидата. Како и секоја болест така и ХИВ вирусот си има свои симптоми.a По инфицирањето со овој вирусм заразена личност може да има симптоми како да има мононуклеоза, може да осети омалаксанотс, ...

Read More »

Имате болка во градите – еве од што може да е предизвикана

Имате болка во градите – еве од што може да е предизвикана

Градната болка е еден од најчестите симптоми поради кој пациентите се јавуваат на лекар. Може да се манифестира на кое било место, почнувајќи од вратот и градниот кош до горниот дел на абдоменот, да биде со различен интензитет, карактер и ...

Read More »

Дали сте под стрес? Овие три скриени извори го предизвикуваат, а не сте свесни за тоа

Дали сте под стрес? Овие три скриени извори го предизвикуваат, а не сте свесни за тоа

Стресот е една од најчестите појави на современото општество. Многумина го препишуваат на брзиот начин на живот, технологијата, премалку слободно време…но експертите на оваа тематика советуваат дека треба да обрнете внимание на овие скриени извори на стрес. Станува збор за ...

Read More »

„Тивка“ болест се развива со месеци без предупредување!

„Тивка“ болест се развива со месеци без предупредување!

Се работи за хронична болесткоја се развива со месеци па дури и години, а пациентите немаат никакви заболувања. Во телото се акумулираат отпадни производи, бидејќи бубрезитене може да ги отстранат. Хроничната болест на бубрезите е позната како „тивка“ болест бидејќи ...

Read More »

Симптоми укажуваат дека бубрезите не работат правилно

Симптоми укажуваат дека бубрезите не работат правилно

Замор и отоци Ако чувствувате слабост и голем замор тоа може да е знак за намалено лачење на хормонот еритропоетин со чија помош се формираат црвени крвни зрнца кои носат кислород до клетките. Намалениот број на црвени крвни зрнца значи ...

Read More »

Нова болест со голема брзина се шири меѓу децата – Ова се симптомите

Нова болест со голема брзина се шири меѓу децата – Ова се симптомите

Нова инфекција која ја напаѓа устата, стапалата и рацете е предизвика од грипон виоруса, а таа почнува со покачена температура. После само еден до два дена. Се јавуваат дамки и мозолчиња на рацете на децата, а потоа на стапалата и ...

Read More »

Ве чешаат очи, имате првут, грчеви ?

Ве чешаат очи, имате првут, грчеви ?

Калиумот заедно со натриумот, хлорот, магнезиумот и калциумот,ја  поддржаат клучната  ацидобазна рамнотежа во организмот. Човек губи калиум при обилно потење, често мокрење и повраќање.Редовната употреба на кафе и алкохол, исто така предизвикуваат хипокалемија (медицински термин за ниско ниво на калиум ...

Read More »

Погледнете зошто канабисот лечи од канцер и епилепсија

Погледнете зошто канабисот лечи од канцер и епилепсија

Професор д-р Лумир Ондреј од Чешка и канадскиот истражувач Пол Хорнби зборуваат за пациентите болни од канцер и епилепсија кои биле излечени со помош на канабис и објаснуваат зошто откритието на лековитите својства на канабисот треба да биде третото најголемо ...

Read More »

Која храна избегнуваат да ја јадат кардиолозите?

Која храна избегнуваат да ја јадат кардиолозите?

Здравата исхрана треба да биде дел од нашето секојдневие, но освен тоа мора да се придржуваме и до здрав стил на живот, односно да вежбаме и повеќе да се движиме. Токму тоа е најчестиот совет на кардиолозите, докторите кои се ...

Read More »
Scroll To Top