Home / Болести и лечење / Бабини лекови за Цистит кои лечат брзо

Бабини лекови за Цистит кои лечат брзо

Сок од краставица:
Сокот од краставица е еден од најефикасните домашни лекови за третирање на циститис. Овој сок е мошне ефикасен деуретик. Шолја од овој сок, промешан со една кафена лажичка мед и една лажица свеж сок од зелен лимон се зема трипати дневно.

cistit3Батак (растение):
Свежиот сок од батак е уште еден ефикасен лек против циститис. За подобри резултати, една кафена лажичка од овој сок промешан со вода од кокос, се зема двапати на ден. Делува како деуретик во третирање на ова заболување.

Листови од ротква: 
Сокот од листови од ротква е полезен кај циститис. Шолја од овој сок се зема еднаш дневно, наутро во период од две недели.

Пишкоти:
Свежите пишкоти се корисни кај циститис. Екстрактот се подготвува од 100 гр. пишкоти и 200 мл. Вода и се зема двапати на ден во третирање на оваа болест.

Спанаќ:
Количина од 100мл сок од свеж спанаќ, разреден со еднаква количина вода од кокос се зема двапати на ден и се смета за мошне полезен третман за циститис. Делува како ефикасен деуретик поради комбинираното дејство на нитратите и потасиумот кои се наоѓаат во спанаќот.

cistitЛимон: 
Лимонот се докажа како корисен лек против циститис. Една кафена лажичка од сок од лимон се става во 180мл зовриена вода. Потоа се остава да олади и на секои два часа се пие по 60мл од оваа вода, од 8ч до 12ч за третирање на оваа состојба. На овој начин се олеснува чувството на жештина и се прекинува крварењето кај циститисот.

Јачмен: 
Половина чаша каша од јачмен, промешана со топено масло и сок од половина зелен лимон е одличен деуретик. Полезно е кај третирањето на циститисот и може да се зема двапати на ден.

cistitis_embarazoМасло од сандалово дрво: 
Маслото од сандалово дрво се смета за корисно кај оваа болест. Маслото се зема во доза од пет капки на почетокот а потоа постепено дозата се наголемува од десет на триесет капки. Ефикасноста на ова масло се зголемува со додавање на една кафена лажичка ajwain и се промешува во една чаша со вода, или пак десет грама на ѓумбир промешан во шолја вода.

За време на првите три до четири дена кај акутен циститис, се советува да одмара и да биде на топло. Болката може да се намали доколку се натопи пелвисот со врела вода. Како друга можност се смета додавање на топлина како апликација на стомакот, со користење на крпа потопена со врела вода а потоа покриена со сува крпа за одржување на топлината. Овој третман треба да трае три до четири дена, кое е доволно време за да се намали воспалението а телесната температура да се врати во нормала.

За време на наредните два до три дена, се применува диета со овошје. Се става ладна облога на абдоменот. Додека врелата облога се става за намалување на болката, ладната облога со вода се става поради олеснување на карличниот застој на крв и се зголемува активноста на кожата. Негата треба да се спроведува за да се осигурате дека облогата не предизвикува треперење од студ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top