Home / Болести и лечење (page 11)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Шест менструални проблеми кои не смеете да ги игнорирате

Шест менструални проблеми кои не смеете да ги игнорирате

Иако ниту еден од нас не би му пречело некој менструален циклус едноставно да отсуствува, ваквите ирегуларни симптоми не би требало да се игнорираат. Прескокнатиот циклус, намаленото или обилното крвавење можат да бидат знаци за некој посериозен проблем. Следните шест ...

Read More »

ТЕСТ: Сами откријте дали добро ви работи штитната жлезда

ТЕСТ: Сами откријте дали добро ви работи штитната жлезда

Одговорете со ” да ” или ” не ” на следниве прашања и откријте дали е време за лечење Честопати сте задишани, испотени, вознемирени? Можен виновник за тоа е тироидната или штитната жлезда. Важно е проблемот да го откриете на ...

Read More »

Чувајте го црниот дроб: Што најмногу го уништува, а со што можете да го обновите

Чувајте го црниот дроб: Што најмногу го уништува, а со што можете да го обновите

Црниот дроб е чистач на нашиот организам. познат и како „тивок орган“, бидејќи не се буни, но еднаш кога ќе го отруеме, се случува хаос во организмот. Овие се симптомите кои укажуваат на тоа дека вашиот црн дроб е оптоварен: ...

Read More »

Секој пат кога ќе отворите уста во вилцата слушате како нешто „пука“ – веднаш на лекар

Секој пат кога ќе отворите уста во вилцата слушате како нешто „пука“ – веднаш на лекар

Утринските главоболки, прекумерниот стрес или напнатост и клик кога ќе ја отворите устата тоа се вообичаени симптоми на состојба која се вика темпоромандибуларно пореметување на вилицата. Најчестите симптоми ТМП се главоболка или болка во вратот. Меѓутоа, потребно е долго време ...

Read More »

120 со 80 е нормален притисок? Докторите велат дека сте во заблуда

120 со 80 е нормален притисок? Докторите велат дека сте во заблуда

Општоприфатеното мислење дека нормалниот крвен притисок изнасува 120 со 80 и дека сите вредности над тоа значат повик за итна посета на кардиологот -повеќе не е валидно. Европската кардиолошка асоцијација издаде нови насоки, според кои нормален притисок е оној до ...

Read More »

Ако не пиете доволно вода – еве од што може да се разболите

Ако не пиете доволно вода – еве од што може да се разболите

Проблемите со бубрезите, кожата, дигестивниот систем и главоболките се само некои од ефектите предизвикани од внесувањето недоволно количество вода. Водата ни е потребна како што ни е потребен и воздухот. Дали знаевте дека кога чувствувате жед, Вашето тело веќе е ...

Read More »

Триглицериди: Како да ги намалите по природен пат

Триглицериди: Како да ги намалите по природен пат

На сите ни е познато дека зголеменото ниво на „лош“ (LDL) холестерол и високиот крвен притисок се закана за здравјето на срцето. Но, кога станува збор за здраво срце, не смеат да се заборават и триглицеридите, бидејќи се важен показател ...

Read More »

Знаете ли зошто ви паѓа косата? – еве кога треба ако не да се грижите

Знаете ли зошто ви паѓа косата? – еве кога треба ако не да се грижите

Во просек секој ден губиме до 100 влакна. Повеќе од 100 влакна на ден во периодот подолг од два-три месеци треба да ве загрижува. Еве неколку пичини поради кои косата би можела да паѓа. Есен Зголемената изложеност на сончеви зраци ...

Read More »

Чешањето не е безопасно – ако се ве чеша еве од што може да боледувате

Чешањето не е безопасно – ако се ве чеша еве од што може да боледувате

Ве чеша целото тело, не престанувате да се чешате и мислите дека тоа е само моментален проблем. Но, секое чешање не е безопасно. Истражувањата на дерматолозите од Факултетот „Вејк Форест“ од Северна Каролина во САД, објавено во угледното научно списание ...

Read More »

Koските ослабуваат по 30та година

Koските ослабуваат по 30та година

Цврстинат на коските се намалува  по 30та години и како што  старееме се повеќе и повеќе се зголемува ризикот од остеопороза. За имате здрави коски, следете ги овие инструкции: – Преку исхрана треба да внесувате доволно количество калциум. За да ...

Read More »
Scroll To Top