Home / алтернативна медицина (page 38)

Category Archives: алтернативна медицина

Feed Subscription

Еве што лечи маслиновото масло – рецепти

Еве што лечи маслиновото масло – рецепти

Маслиновото масло се препорачува и за болните од остеопороза,  бидејќи растителната маст помага при апсорпцијата на калциум од организмот и на тој начин ја подобрува минерализацијата на коските. Користете го  маслиновото масло и за подобрување на мозочната активност, да го ...

Read More »

Лечење со валкање во сено

Лечење со валкање во сено

За разлика од вообиучаените услуги на светските спа центри едно лекувалиште во јужен Тирол, на северот во Италија, нуди нешто сосема оригинално, валкање во сено. Сопствениците на спа центарот „Naturoase Stegerhof“ во местото Труден тврдат дека тркалањето во сено има ...

Read More »

Направете си сами систематски преглед за 60 секунди

Направете си сами систематски преглед за 60 секунди

1. Погледнете ги своите очи Белката на очите може да открие многу за вашето здравје. Таа би требало да биде чиста, без црвенило. Ако бојата се менува во текот на 1 седмица, тогаш постојат повеќе причини – недостаток на сон, ...

Read More »

Рак во четврти стадиум се повлекол од пиперки и од лук

Рак во четврти стадиум се повлекол од пиперки и од лук

Овој екстремно едноставен начин на лекување го научив пишувајќи ја книгата, вели Кејли Еидем, авторот на книгата “Лекарот што го излекува ракот”. Тој придвижи многу луѓе кон својот третман барајќи од нив поддршка, како што рече, во времињата што создаваат ...

Read More »

Магичен мраз: Пробајте го кинескиот рецепт кој ќе ви ги излечи сите болести!

Магичен мраз: Пробајте го кинескиот рецепт кој ќе ви ги излечи сите болести!

Доколку секојдневно, на одредено место на телото ставите коцка мраз, организмот ќе почне да се подмладува, многу болести исчезнуваат, а вие ќе бидете здрави, расположени и полни со енергија. Човечкото тело поседува едно потполно единствено место. Доколку секојдневно ставате коцка ...

Read More »

Само запалете го овој лист и нервозата ќе ја снема за секунда

Само запалете го овој лист и нервозата ќе ја снема за секунда

Тензија, нервоза, стрес, напнатост… Постои билка која ќе ви помогне да се опуштите за многу кратко време. Станува збор за ловоров лист. Рускиот научник Генадиј Малахов откри дека оваа билка  има фантастично дејство против замор и стрес. Се што би ...

Read More »

Познат модел се лечела со алтернативен третман за болки – еве како и изгледа грбот

Познат модел се лечела со алтернативен третман за болки – еве како и изгледа грбот

Познатата манекенка, ангелот на „Викторија Сикрет“, Хилари Рода е уште една од дамите кои ја испробале новата метода против болка во грбот. „Cupping“ терапија или терапија со врели чаши е неверојатно добар третман за разни болни состојби. Оваа терапија е ...

Read More »

Докажано: Пивото ја лекува несоницата

Докажано: Пивото ја лекува несоницата

Научниците уште еднаш го потврдија тоа што сите го знаеме, дека хмељот и тоа како помага против несоницата. Тоа подразбира дека и пивото, но во умерени количини и само кога има потреба Кога е во прашање пивото и подоброто спиење, ...

Read More »

Сакате да живеете долго – Мирисајте расипани јајца

Сакате да живеете долго – Мирисајте расипани јајца

Гасот, кој на расипаните јајца им дава карактеристичен мирис, го забавува стареењето и ги блокиреа штетните хемиски реакции во клетките, покажале резултатите од едно истражување спроведено во Кина. 

Read More »

7 пози за истегнување против стрес

7 пози за истегнување против стрес

Цвеќето во саксијата ви се исушило, клучевите ги заборавивте на работа, повторно не најдовте паркинг, потпетиците ви направија рани, ви се скина копчето од кошулата, шефицата има ПМС, шефот нема редовен секс… Сето ова може да биде вашата причина за ...

Read More »
Scroll To Top