Home / алтернативна медицина / Докажано: Пивото ја лекува несоницата

Докажано: Пивото ја лекува несоницата

Научниците уште еднаш го потврдија тоа што сите го знаеме, дека хмељот и тоа како помага против несоницата. Тоа подразбира дека и пивото, но во умерени количини и само кога има потреба

pivoКога е во прашање пивото и подоброто спиење, науката се согласува со традицијата. Клиничките испитувања покажуваат дека хмељот го скратува времето кое е потребно да се заспие и го поправа квалитетот на сонот подобро од плацебо или некои таблети за спиење.

Од многу одамна хмељот се користи за лекување психички нарушувања, несоници и грчеви во стомакот. Сите кои имаат проблеми со несоница, треба да земат 300 до 600 мг  билен препарат од хмељ една минута пред одење на спиење, а исто така, ќе помогне и мешавина која содржи валеријана и/или пасифлор.

Меѓутоа, експертите предупредуваат, дека со оглед на тоа што хмељот во теорија може да го зголеми нивото на естроген, жените со рак на дојките би требало да го одбегнуваат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top