Home / природен лек / Сок од пченична трева – ја чисти крвта, отстранува токсини, уништува тумор

Сок од пченична трева – ја чисти крвта, отстранува токсини, уништува тумор

Пченичната трева има неверојатно висока содржина на амино киселини што ја прави низбежен додаток во исхранат на спортистите.

Разни корисни ефекти се припишуваат на овој препарат во историјата – од третман на рак и хроничен замор до дијабетес, висок крвен притисок, синузитис и чиреви. Денес знаеме за сигурно дета е моќен детоксикатор и извор на антиоксиданси и на тој начин може да заштити против многу болести.

jacmenova trevaТоа е всушност млада зелена пченица обрана пред развивањето на зрната (плодовите) и трансформацијата во стеблото на златните класови. Како млада билка, пченицата со составот повеќе личи на лиснат зелечук отколку на жито. Се бере кога е висока околу 15 до 20 сантиметри, за оптимално да се искористат нутриентите кои од лисјата потоа преминуваат во зрната. Потоа се прави екстракција и сушење, и настанува зелен прав кој може да се потопи во вода или да се додаде на разновидни здрави овошни или зеленчукови сокови.

1.Пченичната трева го зголемува бројот на црвени крвни зрнца.

Многу експерти докажале дека хлорофилот во пченичната трева е скоро идентичен со хемоглобинот во човековата крв.Единствената разлика е тоа што централниот елемент во хлорофилот е магнезиум, а во хемоглобинот е железото. Го зголемува бројот на црвени крвни зрнца и го намалува крвниот притисок.  Пченичната трева го стимулира метаболизмот и ензимскиот систем на телото

2.Пченичната трева е одличен детоксификатор.

pcenicna-treva-sok-06Ја прочистува крвта, органите, гастроинтестиналниот тракт и го уништува отровниот јаглерод диокси, 140г свеж сок од пченична трева пружа иста нутритивна вредност како 3 кг свеж зелен зеленчук. Пченичната трева е одличен извор на витамини Б, Ц, Е , каротен кој се бори, ги уништува слободните радикали и го чисти организмот.Таа нуди одлична подршка на лимфниот систем, помагајќи да се отстранат стотици и илјадници токсини од клетките.

3.Пченичната трева е комплетна храна со ензими и есенцијални амино киселини.

Пиењето на сок од млади зелени житарици денес претставува силно детоксикациско средство и извор на антиоксиданси, со што може да заштити од многуте болести кои денес постојат.

pcenicna-treva-sok-03Пиење сок од млади зелени житни за прв пат е промовирани од страна на д-р Ен Вигмор , пионер на naturopathy , основач на Хипократ заводот за здравствена заштита која подоцна беше преименуван и сега го носи нејзиното име. Во седумдесеттите години на минатиот век е многу активна во промовирање на поволните својства на сок од листовите на младата пченица како третман за хроничните болести.

Моќ на млада пченица:  

Лисјата на млади пченица содржат витамин А, витамин Ц, витамин Б комплекс , витамин Е и К, и минерали се наоѓаат во почвата , вклучувајќи калциум, магнезиум, железо, цинк, калиум, фосфор и кобалт.

Тоа е одличен извор на аминокиселини и ензими – Специфичните нутритивни состав на листовите на младата пченица обезбедува корисни ефекти врз кожата, косата и ноктите.Се смета дека имаат anticancerogenic и детоксикација ефект. И се корисни за варењето, превенција на болести на срцето и крвните садови.

Посебно се препорачува за имунокомпромитирани , лицата изложени на зголемена ментална и телесна активност , спортисти, по операцијата и за опоровавување од болест, дијабетес , и во нередовна и еднолична исхрана.

Рецепт за детоксикација

pcenicna-treva-sok-02Вкусот на сок од млада пченица во почетокот  може да ви изгледа необично, и препорачливо е да се комбинираат пченица со некои други овошја или сок од зеленчук . Особено добро оди со сок од јаболко. Почнувајќи со околу 3г дневно ( една лажичка прав) , а потоа постепено се зголеми износот на до околу 6 г на ден ( две лажички прав).

Сок од пченична трева и цвекло

Потребно

50 гр.Сок од пченична трева

Сок од едно цвекло

Сок од половина краставица

Подгответе

Направете сок од овие состојки во машина за мелење, помешајте ги и служете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top