Home / алтернативна медицина (page 39)

Category Archives: алтернативна медицина

Feed Subscription

Се стопила со помош на хипнотерапија – намалила 50 килограми без вежбање и диета

Се стопила со помош на хипнотерапија – намалила 50 килограми без вежбање и диета

Лин Сејмор од Саутемптон во Британија уште од детството имала проблеми со дебелината. Кога вагата покажала 101 килограм таа решила дека е крајно време да ослабне. Наместо диета и вежбање, одбрала помалку конвенционална метода, односно хипнотерапија која дала неверојатни резултати. ...

Read More »

Древната ајурведска медицина ја применуваат и славните во Холивуд

Древната ајурведска медицина ја применуваат и славните во Холивуд

Познатите глумици Гвинет Полтроу и Шалин Вудли го привлекоа вниманието на јавноста со новиот тренд за убавина, кој има корени од древната ајурведска медицина. Станува збор за терапија со секојдневно плакнење на усната празнина или премачкување со масло, со што ...

Read More »

Стар кинески лек – нов борец против ракот

Стар кинески лек – нов борец против ракот

Истражувачите од Универзитетот од Вашингтон го споија минатото со сегашноста во борбата против ракот. Тие синтетизираа ново соединение од стар кинески лек, кое афинитетот на канцерогените клетки кон железото го користи за да ги уништи. Супстанцијата артемисинин се добива од ...

Read More »

Кучињата можат да намирисаат рак – Вистинска приказна

Кучињата можат да намирисаат рак – Вистинска приказна

BBC објави истражување во кое се говори дека куињата имаат способност да детектираат, намирисаат рак кај луѓето. Според истражувачите кучињата ја намирисуваат хемикалијата која ракот ја испушта во телото. Според испитувањата некои кучиња можат да бидат и истренирани да од ...

Read More »

8 годишно девојче лечи со допир (Видео)

8 годишно девојче лечи со допир (Видео)

Осумгодишната Алани со допир лекува неизлечливи болести, на Интернет се појави снимка како малото девојче и помага на жена да оди без патерици и му подава на рака на маж кој има ХИВ, кој потоа од шок паѓа во несвест. ...

Read More »

Лековити води во Македонија

Лековити води во Македонија

Најпосетуваниот туристичкиот локалитет е Смрдлива Вода до кој се стигнува преку Гевгелија. Тој се наоѓа на 850 метри надморска височина. Станува збор за минерални извори кои своето име го добиле по тоа што водата мириса на “расипано јајце”. Нивната лековитост ...

Read More »

Kанцерогените клетки самите се убиваат – здрава замена за хемотерапија

Kанцерогените клетки самите се убиваат – здрава замена за хемотерапија

Poly-MVA или синтетичка ДНK-редуктаза претставува течен диететски додаток, кој содржи разновидни минерали како Б-комплекс витамини, паладиум, аминокиселини и липоична киселина. MVA е скратеница од минерали, витамини и аминокиселини. Poly-MVA е промовирана како нетоксична алтернатива на хемотерапијата. Некои луѓе исто така ...

Read More »

5 Древни верувања потврдени од науката

5 Древни верувања потврдени од науката

Со векови, одредени изреки се пренесуваат од колено на колено. Проверете кои од овие древни мудрости се потврдени од науката. 1. Ќе бидете по здрави ако им помагате на другите Уште грчки филозофи зборувале за добртите страни на хедонистичката и ...

Read More »

Главоболка – отстранете ја со помош на точката “хоку” (Видео)

Главоболка – отстранете ја со помош на точката “хоку” (Видео)

Кинезите веруваат дека секоја болест или болка е резултат од нарушен тек на енергијата во телото. Хоку точката се наоѓа на раката и кинезите веруваат дека притисокот врз таа точка влијае врз потокот на енергија. Според нив, таа точка помага ...

Read More »

Десет научно докажани начини ПРИРОДНО да се смирите за 5 минути

Десет научно докажани начини ПРИРОДНО да се смирите за 5 минути

1. Вдишете длабоко Кога ќе вдишете длабоко нивото на хормонот кортизол докажано е дека се намалува, а тоа помага да се ослободите од стресот и вознемиреноста. Студиите советуваат дека длабокото дишење може и повремено да го намали крвниот притисок. 2. ...

Read More »
Scroll To Top