Home / Author Archives: BabinLek (page 383)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Пет симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Пет симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Многу луѓе скоро секојдневно ги игнорираат испуканите усни, болката во рамењата, промените на непцата, болката во стапалата, како и пецкањето во бедрата, бидејќи сметаат дека не сигнализираат ништо сериозно. Меѓутоа, дали е баш така? Зад петте најчести досадни болки се ...

Read More »

Јазикот е огледало на здравјето – точно покажува од што патите

Јазикот е огледало на здравјето – точно покажува од што патите

Јазикот е огледало на нашата личност и нашето здравје. На јазикот, како и на многу други делови од телото се наоѓаат нервни завршетоци на многу органи. Преку јазикот може да се забележи пореметувањето на здравјето од хронично до акутно. Ако ...

Read More »

Нов тест кој предвидува рак на дојка дури 10 години пред настанување

Нов тест кој предвидува рак на дојка дури 10 години пред настанување

Ракот на дојка е болест која сѐ повеќе зема замав и го нарушува женскот здравје. Сега тука е новиот тест со кој ќе може да се предвиди промени кои би довеле до рак на дојка дури 10 години пред настанување ...

Read More »

Чај против рак на јајниците

Чај против рак на јајниците

Жените кои секојдневно пијат барем еден чај, без разлика дали е црн, зелен или билен, имаат за десет проценти помала веројатност за развивање рак на јајниците отколку жените кои воопшто не пијат чај. Добарата вест е тоа што со пиење ...

Read More »

Природни лекови кои се користат низ светот

Природни лекови кои се користат низ светот

Секое место на Земјата има некое свое верување и традиции кои се уникатни само за тоа место. Еве ја листата на 15 природни лекови кои се користат низ целиот свет и кои ја намалуваат болката, го зајакнува имунитетот и го ...

Read More »

Кој е лекот за киселини во желудник?

Кој е лекот за киселини во желудник?

Киселините се едни од честите непријатели на желудникот. Постојат голем број лекарства кои докторот ќе ви ги препише со цел да се заштитите од киселините, но сепак постои еден единствен природен лек за нив. Киселините знаат да го разјадуваат желудникот ...

Read More »

Чај за лечење Хепатитис ( жолтица ) кај деца

Чај за лечење Хепатитис ( жолтица ) кај деца

За да се одреди кој тип на вирус ја предизвикува болеста (тоа е многу важно) потребно е серумско испитување (анализа на крв за да се откријат антитела, кои се создаваат во организмот како резултат на инфекции). Покрај тоа можно е ...

Read More »

Глог за болести на срцето и крвните садови

Глог за болести на срцето и крвните садови

Лековитите билки секогаш биле многу ценети поради своите бројни состојки и својства кои помагаат во превенцијата и лекувањето на многу заболувања. Бел глог (Crataegus oxyacantha) Во листот и цветот на глогот има флавонски и антоцијански хетерозиди, сапонозиди, гванин, аденин и ...

Read More »

Спречете ги болките во грбот

Спречете ги болките во грбот

Болките во грбот претставуваат еден од најчестите здравствени проблеми кај луѓето. Овој проблем се јавува кај многумина од нас, барем еднаш во животот. Доколку не ја сватиме оваа болка сериозно, тогаш таа може да потрае и да премине во поголем ...

Read More »

7-те ЧУДА на водата

7-те ЧУДА на водата

Останете витки со вода За оние кои се обидуваат да изгубат тежина, водата му помага на метаболизмот и дава чувство на ситост. Секогаш залак калории можете да го замените со чаша вода, особено половина час пред јадење, водата ќе помогне ...

Read More »
Scroll To Top