Home / Author Archives: BabinLek (page 381)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Водата зависно кога се пие има поинакво дејство на организмот – за слабеење, за варење, крвен притисок

Водата зависно кога се пие има поинакво дејство на организмот – за слабеење, за варење, крвен притисок

Знаеме дека е водата важна, но информацијата дека потои посебно време во денот за одделна делотворност не е многу позната работа. Имено зависно во кој дел од денот или активност која ја имате испиете вода, има различен ефект. Пример – ...

Read More »

Зошто е опасен белиот шеќер

Зошто е опасен белиот шеќер

Иако употребата на мала количина шеќер не е проблем, секојдневните, поголеми количини на тој сладок „отров“ убиваат, а поради него годишно умираат 35 милиони луѓе ширум светот, наведуваат научниците. Белиот шеќер е извор на празни калории (не содржи минерали и ...

Read More »

Какво цвеќе имате дома – знаете ли дека може да имате ЛЕК во саксија

Какво цвеќе имате дома – знаете ли дека може да имате ЛЕК во саксија

Малку луѓе знаат дека миризлива кализија (Callisia fragrans) која често може да се сретне во домот, поседува необични и универзални лековити својства. Во нашата народна медицина не е многу позната, но луѓето со години ја користат за многу поплаки и ...

Read More »

Рефлексотерапија – древна уметност на лекувањето

Рефлексотерапија – древна уметност на лекувањето

Рефлексотерапијата е древниот метод на самолекување и активирање на исцелувачките процеси во телото, како физичката, така и менталната состојба. На почетокот на дваесеттиот век, американскиот хирург д-р Вилијам Фицџералд од Конектикат развил модерна зонска теорија на човечкото тело. Тој открил ...

Read More »

Пронајден e лек за чирот и Helicobacter pylori

Пронајден e лек за чирот и Helicobacter pylori

Една голтка морска вода може да ги ублажи проблемите во желудникот и да го намали ризикот од рак на желудник и чир. Но, не станува збор за обична морска вода туку за онаа собрана од длабочина од 200 метри. Морската ...

Read More »

За оние на кои лебот им е “забрането овошје” – Алергија на глутен – што не смее да се јаде?

За оние на кои лебот им е “забрането овошје” – Алергија на глутен – што не смее да се јаде?

Зачестени грчеви во стомакот, но и симптоми како слабост, губење на килограми и алергија, укажуваат на интолеранција на глутен, пченичен протеин кој се наоѓа во пченицата, јачменот, ‘ржта, но и во сите производи кои се прават од нив или ги ...

Read More »

Bebivita храната за бебиња се повлекува од продажба – нашле парчиња стакло во неа

Bebivita храната за бебиња се повлекува од продажба – нашле парчиња стакло во неа

Во храната за доенчиња Bebivita се пронајдени парчиња стакло. Од компанијата Muller се извинуваат и повикуваат производите да се повлечат од продажба Загреб – Министерството за земјоделство на Хрватска на својата страница извести дека производот Bebivita – преработена храна на ...

Read More »

Добра вест: Најден лек за неплодност

Добра вест: Најден лек за неплодност

Британските научници открија хормон кој може да помогне во лачењето на полови хормони кои се од суштинско значење за овулација и плодност Еве добра вест за сите оние мајки кои поради престанок на овулација, или нерегуларност, не може да добијат ...

Read More »

Бактерии отпорни на антибиотици убиваат годишно 23.000 луѓе – и се шират

Бактерии отпорни на антибиотици убиваат годишно 23.000 луѓе – и се шират

Недостигот од нови антибиотици, заедно со прекумерното пропишување на постојните, предизвикува голем број претходно рутински болести да стануваат неизлечиви, се вели во новиот извештај објавен од страна на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Најмалку два милиони ...

Read More »
Scroll To Top