Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 379)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Загадениот воздух предизвикува губење на меморијата и мозочен удар

Загадениот воздух предизвикува губење на меморијата и мозочен удар

Едно истражување објавено во Архивите на Интерната Медицина открива зголемен ризик од мозочен удар во споредба на „умерен“ со „добар“ квалитет на воздухот кај жителите во областа Бостон, особено кога загадувањето е поврзано со зголемениот сообраќај.

Read More »

Природни рецепти за чистење на бубрезите

Природни рецепти за чистење на бубрезите

Чај од семки од лубеница Овој чај особено е делотворен кај луѓето кои имаат проблеми со камен во бубрезите. Земете лажичка семки, исецкајте ги и прелијте ги со топла вода. Чајот пијте го до три пати дневно. Чај од семки ...

Read More »

Што се бабини деветини, а кои лекови навистина делуваат

Што се бабини деветини, а кои лекови навистина делуваат

Баба ви вели да се напиете малку домашна ракија со ореви кога ве боли грлото или стомакот, а наместо да се користи со некои модерни препарати, во главно вади некои свои бабини лекови од регалот и знае се’ да излечи. ...

Read More »

Три природни лекови против воспаление на синусите

Три природни лекови против воспаление на синусите

Синуситис е заболување предизвикано од воспаление на слузницата на синусите. Причините за појава можат да бидат различни, но најчесто се автоимуни болести, бактериски, габични или вирусни инфекции. Воспаление на синусите по правило се лечи со антибиотици, но тие можат штетно ...

Read More »

Ви влијае ли времето на здравјето? Метереопатијата носи болести

Ви влијае ли времето на здравјето? Метереопатијата носи болести

Секогаш кога се менува времето, во атмосферата се создаваат електромагнетни импулси кои делуваат врз организмот и потикнуваат негова реакција и прилагодување. На тој начин, времето,  а особено ненадејните временски промени, екстремно ниските или високи температури, притисокот на воздухот, влажноста и ...

Read More »

Препознајте ги болестите кои немаат симптоми

Препознајте ги болестите кои немаат симптоми

За разлика од болести за кои што точно се знае која е причината за нејзиното настанување и се препознатливи по нејзините симптоми, има чести заболувања за кои што дури ни самите лекари не можат да ги објаснат.

Read More »

Натопете ги нозете во јогурт , ќе ги снема габичните инфекци од стапалата

Натопете ги нозете во јогурт , ќе ги снема габичните инфекци од стапалата

За борба противгабичните инфекции на ноктите на нозете може да искористите многу едноставен начин. Натопете ги во јогурт ! Обичниот јогурт кој соджи живи бактерии acidophilus е одличен лек против бактериите на стапалата, оние кои се развиваат меѓу прстите и ...

Read More »

Може ли умот да го победи телото? Плацебо ефект

Може ли умот да го победи телото? Плацебо ефект

Плацебо ефектот одамна е познат како феномен од кој организмот има одредена реакција без оправдани причини. – Мене тоа ми се случи кога мојата пријателка наместо лек за главоболка се збуни и ми даде сода бикарбона. Јас не видов што ...

Read More »
Scroll To Top