Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 391)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Расипана храна – сериски убиец

Расипана храна – сериски убиец

Според најновите податоци на Светската здраствена организација, милиони луѓе годишно умираат од расипана храна. Овие резултати беа протолквани од страна на експертите како предупредување дека болеста предизвикана од конзумирањето на расипана храна, е далеку посмртоносна отколку претходно што се претпоставувало. 

Read More »

Зошто се Јапонците долговечни – што јадат?

Зошто се Јапонците долговечни – што јадат?

Лекарите и нутриционистите укажуваат дека со години јапонската исхрана е премногу здрава. И не само тоа, експертите сметаат дека изборот на намирници кои отсекогаш јапонците ги користеле во својата исхрана, придонеле до тоа да тие бидат лидери во борбата против ...

Read More »

Не сте ни свесни што се опасно има во меленото месо – Внимавајте !!

Не сте ни свесни што се опасно има во меленото месо – Внимавајте !!

Во вашата омилена храна, како што хамбургери, ќебапи, колбаси, ќофтиња, може да се најдат разни непријатни нешта кои најверојатно не ни помислувате дека се таму, а тоа може сериозно да го оштети здравјето!

Read More »

Направија апче со кое ќе живеме 150 години – лечи еден куп болести

Направија апче со кое ќе живеме 150 години – лечи еден куп болести

Во следните пет години на пазарот треба да се најде синтетичка верзија на ресвератрол, супстанца во црвеното вино, кои значително може да го продолжи животниот век и да се спречи развојот на опасни болести – има 100 пати поинтензивно дејство ...

Read More »

Чудо на повидок – Машина која и по 7ч враќа од мртвите по доживеан инфаркт

Чудо на повидок – Машина која и по 7ч враќа од мртвите по доживеан инфаркт

Чудо на повидок! Револуционерна срцева машина, наводно, може да оживее пациент кој починал од срцев удар дури и по седум часа по прогласувањето на смртта. Машина наречена ECMO ги оживува жртвите на срцев удар со земањето на крв од телото, го ...

Read More »

Научниците велат до кафето е: Во село каде пијат многу турското кафе сите живеат долго

Научниците велат до кафето е: Во село каде пијат многу турското кафе сите живеат долго

Одговорот на долговечноста може да биде далеку поедноставен отколку што може да се замисли. Тој всушност се наоѓа пред нашите носеви во форма на утрински кофеински удар. Постарите жители на грчкиот остров Икариа, се фалат со највисоките стапки на долговечност ...

Read More »

Измамата со наводно здравиот џус од портокал – еве колку е здрав

Измамата со наводно здравиот џус од портокал – еве колку е здрав

Повеќе од 620 милиони литри сок од портокал се продаваат во САД на годишно ниво. Но, вистината за сокот од портокал е далеку од онаа што ја знаеме, за тоа дека истиот е преполн со Ц витамин кои се потребни ...

Read More »

Мувлата дома е голем ризик за здравјето – еве како да се отарасите од неа

Мувлата дома е голем ризик за здравјето – еве како да се отарасите од неа

Eдна од највидливите последици на кондензацијата на водената пареа, како и нејзините негативни последици е мувла на ѕидовите, како и зголемена влажноста во самите ѕидови, која што може да донесе до трајни оштетувања на ѕидот. Но ова се само последици, поточно недостаток ...

Read More »

Лечење со топла вода – ќе се зачудите кои се болести се на листата

Лечење со топла вода – ќе се зачудите кои се болести се на листата

Во Јапонија е навика да се пие вода веднаш по будењето. И научните тестови, исто така ги признале предностите на оваа техника. Лечењето со вода дава резултати за „стари“ и сериозни болести како и за „нови“ модерни заболувања – и ...

Read More »

Половина век стар германски рецепт против ракот

Половина век стар германски рецепт против ракот

Германската биохемичарка д-р Јохана Бадвиг уште во педесеттите години од минатиот век, кога била вработена во германската агенција за одобрување начини на лекување, во текот на своите истражувања забележала дека, без исклучок, кај канцерогените клетки и воопшто во крвта на ...

Read More »
Scroll To Top