Home / алтернативна медицина / Зошто се Јапонците долговечни – што јадат?

Зошто се Јапонците долговечни – што јадат?

Man Eating Bowl of RiceЛекарите и нутриционистите укажуваат дека со години јапонската исхрана е премногу здрава. И не само тоа, експертите сметаат дека изборот на намирници кои отсекогаш јапонците ги користеле во својата исхрана, придонеле до тоа да тие бидат лидери во борбата против стареењето.

А какви се тајни се користат во јапонската трпеза?

Зелен мача – Чај во прав

Овој чај е со значителен состав на антиоксиданси. Во моментов во Јапонија е доста популарен пијалок направен од 2 грама „мача“, помешано со 1,5 децилитри млеко.

Црн сусам

Благодарение на бакарот, гама, токофелор и сезамин, црниот сусам е исклучително богат извор на природен колаген. Затоа често ги користат како зачини во салатите.

Масло од ориз

Ова масло има повеќе од 100 различни антиоксиданси, а меѓу останатите и липоидна киселина, коензим и 10 гама орузанол, кој го стимулира клеточното обновување и подмладување на целото тело.

Јајца од препелица

Ваквите јајца отсекогаш се користеле во јапонската исхрана за подигање на енергијата, подобрување на крвната слика и борбата против заморот. Особено се препорачува за жените со болни и обилен циклус и лицата кои се опоравуваат по болеста. И самите можете да го подготвите омилениот ароматичен напиток со јајца од препелица.
Измешајте 5 препечени јајца со 2 децилитри млеко, соја и додајте лажичка мед и две до три капки екстракт кардамон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top