Free songs
Home / нови лекови (page 5)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Британка е една од првите што примија вакцина против рак

Британка е една од првите што примија вакцина против рак

Триесетипетгодишната Кели Потер од Бекенем во Кент прими вакцина што го стимулира имунолошкиот систем и го поттикнува уништувањето на клетките на ракот, пренесува Индепендент. Ракот на грлото на матката кај младата жена е дијагностициран во јули 2015, а неодамна прифати ...

Read More »

Создадена сперма од матични клетки

Создадена сперма од матични клетки

Кинескиот научници од матични клетки, кои во лабораториски услови се претворени во сперматозоиди во рана фаза, успеале да оплодат јајце клетки од што настанало здраво потомство способно за натамошна репродукција, се вели во студијата објавена во списанието Cell Stem Cell. ...

Read More »

Сензационално откритие на американските доктори: Со нов метод 94% од пациентите излечени од рак!

Сензационално откритие на американските доктори: Со нов метод 94% од пациентите излечени од рак!

Група онколози од Фред Хачинсон центарот за истражување на карцином во американската сојузна држава Вашингтон верува дека пронашла револуционерен нов метод за лечење на акутна лимфобластична леукемија (АЛЛ), кој потенцијално би можел да се примени и на бројни други видови ...

Read More »

Научниците на чекор до лек за леукемија

Научниците на чекор до лек за леукемија

Група онколози од Фред Хачинсон центарот за истражување на карцином во американската сојузна држава Вашингтон верува дека пронашла револуционерен нов метод за лечење на акутна лимфобластична леукемија (АЛЛ), кој потенцијално би можел да се примени и на бројни други видови ...

Read More »

Домашен тест кој ракот во рана фаза го открива за 10 минути!

Домашен тест кој ракот во рана фаза го открива за 10 минути!

Професорот по онкологија на Универзитетот Калифорнија Дејвид Вонг вели дека е можно да се детектира ДНК на туморот која циркулира во телесните течности. Таа постапка е позната под името „биопсија на течности“. Тестот на плунка е 100 отсто сигурен и ...

Read More »

Револуционерно откритие: забарите наскоро остануваат без работа

Револуционерно откритие: забарите наскоро остануваат без работа

Станува збор за нова паста која ги пополнува сите дупки и пукнатини и ја обновува глеѓта на забите. Формулата на новата паста е добиена по низа експерименти со хидроксил – апатит, кој се нарекува кристален калциум – фосфат,а тоа е ...

Read More »

ВИДЕО: Револуционерна направа – модринките при вадењето крв веќе се минато

ВИДЕО: Револуционерна направа – модринките при вадењето крв веќе се минато

Американските научници осмислиле направа со која вадењето крв ќе стане многу полесно. Станува збор за магичен уред односно направа чија технологија е преносна и ги покажува вените под кожата со што на медицинското лице му е многу полесно да ја ...

Read More »

Видео: Овој човек ќе ги излекува сите болести и ќе ни го продолжи животот

Видео:  Овој човек ќе ги излекува сите болести и ќе ни го продолжи животот

Неговите колеги го нарекуваат гениј, а тој вели дека „ги тренира клетките како кучиња“. Ако некој направи револуција во скоро време, тоа ќе биде овој човек. Лоренс Струдер е еден од оние научници чиј живот се одвива во лабараторија. Тука ...

Read More »

ГМО БЕБИЊА: Дозволија генетско модифицирање на човечки ембриони

ГМО БЕБИЊА: Дозволија генетско модифицирање на човечки ембриони

Им дозволија на научници во Велика Британија да модифицираат генетски човечки ембриони за прв пат во историјата. Ова веќе е можно, откако беше издадена лиценца, соопшти Индипендент. Дозволата е дадено за промена на ДНК на ембриони во првите седум дена ...

Read More »

Македонскиот Центар за традиционална кинеска медицина – прв државен центар во Европа

Македонскиот Центар за традиционална кинеска медицина – прв државен центар во Европа

Министерот за здравство, Никола Тодоров, оствари работна средба со делегација од Националната управа за традиционална кинеска медицина на Народна Република Кина, придружувани од амбасадорот на Народна Република Кина во Република Македонија, Вен Џеншун. Делегацијата е предводена од заменик генералниот директор ...

Read More »
Scroll To Top