Free songs
Home / нови лекови (page 7)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

ГМО БЕБИЊА: Дозволија генетско модифицирање на човечки ембриони

ГМО БЕБИЊА: Дозволија генетско модифицирање на човечки ембриони

Им дозволија на научници во Велика Британија да модифицираат генетски човечки ембриони за прв пат во историјата. Ова веќе е можно, откако беше издадена лиценца, соопшти Индипендент. Дозволата е дадено за промена на ДНК на ембриони во првите седум дена ...

Read More »

Македонскиот Центар за традиционална кинеска медицина – прв државен центар во Европа

Македонскиот Центар за традиционална кинеска медицина – прв државен центар во Европа

Министерот за здравство, Никола Тодоров, оствари работна средба со делегација од Националната управа за традиционална кинеска медицина на Народна Република Кина, придружувани од амбасадорот на Народна Република Кина во Република Македонија, Вен Џеншун. Делегацијата е предводена од заменик генералниот директор ...

Read More »

Револуционерно откритие, збогум на неплодноста кај мажите

Револуционерно откритие, збогум на неплодноста кај мажите

На неплодноста кај мажите е ставен крај. Направен е робот кој сперматозоидите ги води до јајцеклетките. Институтот за интегративна медицина со седиште во Дрезден, развил систем со помош на кој би се управувале сперматозоидите по механички пат за да дојдат ...

Read More »

Научниците направија голем чекор во пресадувањето глава

Научниците направија голем чекор во пресадувањето глава

Меѓународниот тим биолози под раководство на италијанскиот неврохирург Серџо Канаверо направи голем чекор во обидот да пресадат глава на човек на тело на донор, успешно поврзувајќи го ‘рбетниот мозок кај стаорци и проверувајќи ги дел од техниките кај мајмуни, се ...

Read More »

Србија: Три лекови од канабис во легална продажба

Србија: Три лекови од канабис во легална продажба

На трошок на Фондот за здравствено осигурување, болните во Србија  ќе може да ги добијат трите лекови на база на канабис, открива “Blic.rs”   Употребата на марихуаната во медицински цели сега е и официјално легализирана во Србија. Лековите кои може ...

Read More »

Откриен лек кој го убива ракот?

Откриен лек кој го убива ракот?

Растението кое честопати се јаде како салата низ Азија докажано ги уништува канцерогените клетки без да го оштетува здравото ткиво. Истражувачи од Универзитетот во Вашингтон создале состојка основана на традиционален кинески лек која е 1.200 пати поефективен во убивањето малигнени ...

Read More »

Откриено што го предизвикува ракот? – Истражување кое го шокираше целиот свет!

Откриено што го предизвикува ракот? – Истражување кое го шокираше целиот свет!

Повеќето тумори не се резултат на нездрав начин на живот и лошата исхрана, или пак резултат на генетско наследство. Луѓето кои страдаат од рак, немале среќа, покажува една нова студија на американски научници кои дошле до заклучок дека две третини ...

Read More »

Почна селекција на пациенти во Македонија за кубанската вакцина за рак на бели дробови

Почна селекција на пациенти во Македонија за кубанската вакцина за рак на бели дробови

На Клиниката за онкологија во тек е селекција на пациентите и оние кои ќе ги исполнат условите ќе ја добијат кубанската вакцина против рак на белите дробови. Во селекцијата се вклучени и претставници од Куба кои ја донираа таа вакцина. ...

Read More »

Вакцина против рак на белите дробови доаѓа во Македонија

Вакцина против рак на белите дробови доаѓа во Македонија

Македонски пациенти ќе се лекуваат со познатата кубанска вакцина против рак. Zdravstvo24.mk дознава дека вакцината треба да биде донесена во земјава до крајот на годината. Од Агенцијата за лекови ја потврдуваат информацијата, но не прецизираат кога ќе почне да им ...

Read More »

Замрзнато двегодишно девојче со тумор на мозокот ќе чека лек од иднината

Замрзнато двегодишно девојче со тумор на мозокот ќе чека лек од иднината

Двегодишно девојче од Тајланд стана намладото лице на светот кое е криогено замрзнато во надеж дека лекарите од иднината ќе го излечат туморот на нејзиниот мозок. Кај Материн Ноаваратпонг болеста е дијагностицирана кога родителите, и двајцата лекари минатата година итно ...

Read More »
Scroll To Top