Free songs
Home / нови лекови (page 6)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Научниците се чекор поблиску до создавањето човечки срца

Научниците се чекор поблиску до создавањето човечки срца

Замислете колку поинаку би се одвивале работите ако никој нема да го напушти светот на живите додека чека за трансплантација на неговите болни органи. Наместо да чека со месеци, замислете колку би било полесно кога клетките на пациентот можат да ...

Read More »

ЗА ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Нова лабораторија за рано откривање одредени аномалии кај плодот

ЗА ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Нова лабораторија за рано откривање одредени аномалии кај плодот

На Гинеколошката клиника отворена е исклучително важна лабораторија за биохемиска пренатална дијагностика, која ќе помогне во рана фаза на бременост да се откриваат одредени аномалии кај плодот, а ќе послужи и за правање на сите потребни анализи во текот на ...

Read More »

Британка е една од првите што примија вакцина против рак

Британка е една од првите што примија вакцина против рак

Триесетипетгодишната Кели Потер од Бекенем во Кент прими вакцина што го стимулира имунолошкиот систем и го поттикнува уништувањето на клетките на ракот, пренесува Индепендент. Ракот на грлото на матката кај младата жена е дијагностициран во јули 2015, а неодамна прифати ...

Read More »

Создадена сперма од матични клетки

Создадена сперма од матични клетки

Кинескиот научници од матични клетки, кои во лабораториски услови се претворени во сперматозоиди во рана фаза, успеале да оплодат јајце клетки од што настанало здраво потомство способно за натамошна репродукција, се вели во студијата објавена во списанието Cell Stem Cell. ...

Read More »

Сензационално откритие на американските доктори: Со нов метод 94% од пациентите излечени од рак!

Сензационално откритие на американските доктори: Со нов метод 94% од пациентите излечени од рак!

Група онколози од Фред Хачинсон центарот за истражување на карцином во американската сојузна држава Вашингтон верува дека пронашла револуционерен нов метод за лечење на акутна лимфобластична леукемија (АЛЛ), кој потенцијално би можел да се примени и на бројни други видови ...

Read More »

Научниците на чекор до лек за леукемија

Научниците на чекор до лек за леукемија

Група онколози од Фред Хачинсон центарот за истражување на карцином во американската сојузна држава Вашингтон верува дека пронашла револуционерен нов метод за лечење на акутна лимфобластична леукемија (АЛЛ), кој потенцијално би можел да се примени и на бројни други видови ...

Read More »

Домашен тест кој ракот во рана фаза го открива за 10 минути!

Домашен тест кој ракот во рана фаза го открива за 10 минути!

Професорот по онкологија на Универзитетот Калифорнија Дејвид Вонг вели дека е можно да се детектира ДНК на туморот која циркулира во телесните течности. Таа постапка е позната под името „биопсија на течности“. Тестот на плунка е 100 отсто сигурен и ...

Read More »

Револуционерно откритие: забарите наскоро остануваат без работа

Револуционерно откритие: забарите наскоро остануваат без работа

Станува збор за нова паста која ги пополнува сите дупки и пукнатини и ја обновува глеѓта на забите. Формулата на новата паста е добиена по низа експерименти со хидроксил – апатит, кој се нарекува кристален калциум – фосфат,а тоа е ...

Read More »

ВИДЕО: Револуционерна направа – модринките при вадењето крв веќе се минато

ВИДЕО: Револуционерна направа – модринките при вадењето крв веќе се минато

Американските научници осмислиле направа со која вадењето крв ќе стане многу полесно. Станува збор за магичен уред односно направа чија технологија е преносна и ги покажува вените под кожата со што на медицинското лице му е многу полесно да ја ...

Read More »

Видео: Овој човек ќе ги излекува сите болести и ќе ни го продолжи животот

Видео:  Овој човек ќе ги излекува сите болести и ќе ни го продолжи животот

Неговите колеги го нарекуваат гениј, а тој вели дека „ги тренира клетките како кучиња“. Ако некој направи револуција во скоро време, тоа ќе биде овој човек. Лоренс Струдер е еден од оние научници чиј живот се одвива во лабараторија. Тука ...

Read More »
Scroll To Top