Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 10)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Откриена нова врска антибиотици, научниците се надеваат дека ќе помогне во спасувањето на милиони луѓе

Откриена нова врска антибиотици, научниците се надеваат дека ќе помогне во спасувањето на милиони луѓе

Истражувајќи примероци од почва, американските истражувачи открија нова класа на антибиотици кои можат да убијат бактерии отпорни на веќе постоечките лекови. Новата класа на антибиотици се нарекува малацидини, а се изолира од бактерии кои живеат во почвата. Доктор Шон Брејди ...

Read More »

Имате ли вакви израстоци на очите? Еве зошто се појавуваат тие

Имате ли вакви израстоци на очите? Еве зошто се појавуваат тие

Некои истражувања покажале дека постои поврзаност меѓу срцевите болести и жолтите дамки познати како антеласмата или xanthelasma palpebrarum. Ваквите израстоци се појавуваат и кај мажите и кај жените, а најчесто после 40. години. Тие жолти ознаки се поврзани со количината ...

Read More »

Легендарен лекар ни го даде убиецот на рак – Врати 45.000 луѓе од смрт со оваа моќна смеса

Легендарен лекар ни го даде убиецот на рак – Врати 45.000 луѓе од смрт со оваа моќна смеса

Докторот Рудолф Брос измисли рецепт за 42-дневна исхрана, диета составена од сокови. Во својата книга „Брусовиот лек за рак“ тој посочи дека со овој метод излечил повеќе од 45.000 луѓе од рак и леукемија.Рецепт: 55% корен од цвекло, 300 мл ...

Read More »

Најчести детски стравови – во која годинa од што се плашат

Најчести детски стравови – во која годинa од што се плашат

Од што се плашат децата, зависи од тоа колку се стари. Прочитајте ги најчестите детски стравови според годината во која се наоѓаат. 1. До 3 години: Страв од одбувување од мајката. 2. 3 години: Страв од полицајци, маски, неубави луѓе, ...

Read More »

Рецепт за лек за срце, стар 800 години

Рецепт за лек за срце, стар 800 години

Создавачот на овој прочуен рецепт е калуѓерката  Hildegard fon Bingen,  која што живеела пред 800 години. Подоцна нејзиниот рецепт за срцеви проблеми го превземале и познати доктори, порачувајќи им го на бројни пациенти. Калуѓерката советувала дека секое домаќинство треба да го ...

Read More »

Ставете лук во уста и држете околу 30 минути: Ефектот е зачудувачки

Ставете лук во уста и држете околу 30 минути: Ефектот е зачудувачки

Лукот, освен што со своите антибактериски дејства лекува настинки и грип, тој е мошне употребувана билка во многу други здравствени ситуации. Една кинеска метода е да земете парче лик и секое утро да го ставите во уста и држите околу ...

Read More »

Колку долго смеат да стојат намирниците во замрзнувач?

Колку долго смеат да стојат намирниците во замрзнувач?

Чувањето храна на ладно место е најдобар начин да ѝ го продолжите рокот. За да бидете сигурни дека е одмрзнатата храна свежа, постојат некои правила. Водете сметка дека некои намирници не се замрзнуваат добро, како што се свежите јајца и ...

Read More »

Пред спиење ставете сапун под постелнината – ќе се изненадите од неговата делотворност

Пред спиење ставете сапун под постелнината – ќе се изненадите од неговата делотворност

Синдромот „немирни нозе“ е опишан како непирјатна состојба која може да се манифестира со грчеви во нозете, кои ве се случува да ве разбудат и во текот на ноќта. Главната причина на сидромот на немирни нозе е пореметување во нервниот ...

Read More »

Симнете ја температурата на децата за помалку од 5 минути

Симнете ја температурата на децата за помалку од 5 минути

Експертите откриле како на дете на здрав начин да му ја симнете високата температура. Ако децата имаат температура од која не се чуствуваат добро тогаш треба да направите нешто, но важно е да знаете дека ако детето има температура и ...

Read More »
Scroll To Top