Home / алтернативна медицина (page 5)

Category Archives: алтернативна медицина

Feed Subscription

Ослободете се од забоболка за пет минути – со овој домашен лек

Ослободете се од забоболка за пет минути – со овој домашен лек

Спасот за непријатната болка во забите е каранфилчето, зачин со сладок вкус кој има бројни лековити својства. Имено, каранфилчето содржи еугенол, моќен анестетик и антисептик кој ја запира болката, а истовремено ја чисти вашата уста и може да се користи ...

Read More »

Срцето ви работи забрзано и ви прескокнува – Еве што треба да направите

Срцето ви работи забрзано и ви прескокнува – Еве што треба да направите

Често ви се случува да добиете напад на силно, забрзано „чукање“ на срцето поради стрес или без никаква причина? Тоа е честа појава која подеднакво им се случува и на мажите и на жените, на сите возрасти. Чувството е многу ...

Read More »

Како веднаш да ги смирите нервите – лесна и брза техника

Како веднаш да ги смирите нервите – лесна и брза техника

Јапонска техника за балансирање на емоциите и смирување на телото на брз и едноставен начин. Се што треба да направите е да го држите прстот од едната рака во текот на една минута, а потоа повторете ја постапката и со ...

Read More »

Со овој чај ќе ги оставите цигарите за неколку дена!

Со овој чај ќе ги оставите цигарите за неколку дена!

Познат руски леар Др Антонина Шчипина ги советува своите пациенти како на лесен начин да се одвикнат од пушење и тоа само со чај. Земете еден прстофат иситнети суви лисја од боквица, ставете ги во тегла и прелијте ги со ...

Read More »

Пиво и зачини во борба против грип

Пиво и зачини во борба против грип

Загрејте половина литар од било кое пиво, темно или светло, а кога ќе се загрее додадете 2 лажици мед, половина лажица цимет и неколку парчиња сушено каранфилче. Пијалакот консумирајте го пред спиење во мали голтки. Од прво вкусот ќе ви ...

Read More »

Народен лек за 12 дена лечи грип, ангина – лечи и рак на матка, бубрези..

Народен лек за 12 дена лечи грип, ангина – лечи и рак на матка, бубрези..

Овој Руски народен лек се верува дека за 12 дена лечи: грип и ангина, третира упорни главоболки, астма, туберкулоза, болести на белите дробови, болести на дебелото црево, воспаление на крвните садови, гихт, болести на срцето, висок крвен притисок, бубрежни заболувања и ...

Read More »

Mесецот кога сте родени ги открива вашите болести

Mесецот кога сте родени ги открива вашите болести

Истражувачите тврдат дека постојат научни причини поради кои треба да обрнете внимание на месецот во кој сте родени. Иако не е вообичаена пракса на сериозните академски истражувачи, сепак, научникот Никола Татонети се занимава со нешто целосно неочекувано за оние кои ...

Read More »

Кинеска медицина: Белите дробови реагираат на тагата, црниот дроб – бесот

Кинеска медицина: Белите дробови реагираат на тагата, црниот дроб – бесот

Според кинеската медицина, основни причини за заболувањата се емоциите, а секој орган има своја емоција Земјата, огнот, водата, воздухот и металот се основните пет елементи за кои Кинезите веруваат дека ги има во секое човечко тело. Според нивните тврдења, потребно ...

Read More »

„Лекот“ е во вашите раце: Оваа јапонска техника ќе ви помогне!

„Лекот“ е во вашите раце: Оваа јапонска техника ќе ви помогне!

Уште во древна Јапонија знаеле да се ослободат од стрес и тоа во рок од 5 минути. Оваа техника може да се користи било каде, затоа што „лекот“ е во вашите раце. Секој прст на вашата рака покажува некое чувство ...

Read More »

Најчудните домашни лекови НО навистина функционираат

Најчудните домашни лекови НО навистина функционираат

Доколку имате проблем со непријатна миризба на вашите стапала, лесно ќе го решите со нивно пребришување со крпа натопена со вотка. Овој пијалак содржи алкохол и антисептик кој ги уништува бактериите и габичките кои предизвикуваат непријатна миризба и ја суши ...

Read More »
Scroll To Top