Home / аларм (page 3)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

10 места во домот каде имате најмногу бактерии

10 места во домот каде имате најмногу бактерии

Не е тајна дека кантата за отпадоци, веце школката и подот во бањата се прекриени со бактерии и најразлични микроорганизми. Токму затоа тие се местата на кои најмногу се концентрираме за време на чистењето. Но, бактериите ги има насекаде, вклучително ...

Read More »

Kако изгледа канцерогено јаболко?

Kако изгледа канцерогено јаболко?

Позната е изреката која вели дека со едно јаболко на ден, повее не ви е потребен лекар. Но сепак морате да бидете многу внимателни. Голем производители и трговци ги мачкаат јаболката со восок за да останат подолго свежи. И додека ...

Read More »

КАКО ЦЕНТРАЛНОТО ГРЕЕЊЕ НИ ГО УНИШТУВА ЗДРАВЈЕТО: Еве какви болести настануваат

КАКО ЦЕНТРАЛНОТО ГРЕЕЊЕ НИ ГО УНИШТУВА ЗДРАВЈЕТО: Еве какви болести настануваат

Истражувањата покажуваат дека голем број настинки се јавуваат кога ќе почне грејната сезона, и поради студот и поради високата температура во затворен простор. Истражувањата покажуваат исто така дека потешки настинки се јавуваат кај луѓето кои имаат централно греење. Докажано е ...

Read More »

Најсмртоносната диета на светот: Иако луѓето губат и до 25 килограми, експерите бараат да биде забранета

Најсмртоносната диета на светот: Иако луѓето губат и до 25 килограми, експерите бараат да биде забранета

Нутриционистите изразиле загриженост поради нова опасна диета која на луѓето им забранува да конзумираат било што освен вода, кафе и чај. Таканаречената “пост на вода” диета претставува губење килограми без конзумирање на храна, односно пиење само на овие три напитоци. ...

Read More »

И таблетите против главоболки можат да бидат причина за главоболка

И таблетите против главоболки можат да бидат причина за главоболка

Главоболките предизвикани од прекумерно земање на лекови, познати се и како повратни главоболки, настануваат поради честото и прекумерно земање на аналгетици. Овие видови на главоболка претставуваат трет најчест причинител за оваа појава и се почести кај жени меѓу 30 и ...

Read More »

Познатиот лек против болки кои многу често го користат може да предизвика импотенција

Познатиот лек против болки кои многу често го користат може да предизвика импотенција

Истражувачите на Универзитетот во Копенхаген откриле дека лекот против болки ибупрофен може да има негативно влијание на машките хормони, а ако го конзумирате подолго време (1200 милиграми дневно во текот на шест недели) може да доведе до еректилни дисфубнкции, губиток ...

Read More »

Дали е опасна бемка од која растат влакненца – што треба да внимавате

Дали е опасна бемка од која растат влакненца – што треба да внимавате

Бемките на телото се честа појава но луѓето често не знаат што да прават во врска со нив. Бемките се често со црвена или кафена боја а настануваат кога ќелиите на кожата почнуваат да растат во форма на грозд наместо ...

Read More »

Доколку имате некоја од овие болести никако не конзумирајте лук – многу е опасно

Доколку имате некоја од овие болести никако не конзумирајте лук – многу е опасно

Лукот е една од најдобрите намирници за зајакнување на имунитетот. Кога се конзумира сиров, лукот предизвикува лош здив, мачнина и долготраен лош вкус во устата. Меѓутоа, тоа зависи од хемискиот состав на телото на поединецот. Лукот е одличен за лекување ...

Read More »

Го пиеме сите – пијалок кој ги уништува коските и полно е со канцерогени хемикалии

Го пиеме сите – пијалок кој ги уништува коските и полно е со канцерогени хемикалии

И покрај тоа што знаете колку е штетно за вашето здравје, и понатаму со задоволство пиете газирани пијалоци. Сепак, прочитајте неколку корисни совети кои можеби ќе ви помогнат да го намалите нивното конзумирање. Создаваат масти во организмот Станува збор за ...

Read More »

Овие лекови против болки може да предизвикаат срцев застој

Овие лекови против болки може да предизвикаат срцев застој

Одредени аналгетици го зголемуваат ризикот од срцев застој, предупредуваат данските научници, кои со својата студија покажале дека сѐ почестото користење на средства против болка, во поедини случаи предизвикале несакани дејства на кардиоваскуларниот систем. Меѓутоа, тоа не е сѐ. Како што ...

Read More »
Scroll To Top