Home / аларм (page 2)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Дали трудниците смеат да се сончаат?

Дали трудниците смеат да се сончаат?

Според докторите, за трудниците важат истите правила во врска со сончањето, како за сите други. За трудниците кои немаат ризична бременост важат истите правила за заштита од УВ зраци како и кај сите други. Тоа подразбира сончање во раните утрински ...

Read More »

Прва помош на плажа: Медузи, морски еж, пајаци, изгореници

Прва помош на плажа: Медузи, морски еж, пајаци, изгореници

Доколку ве допре медуза ќе ви помогне плакнење со морска вода или оцет, а каја силните рани од убод од пајак побарајте лекар. Боцките од морски еж извадете ги со помош од игла… Непријатностите при капењето можат да ви го ...

Read More »

Никако не се сончајте ако ги земате овие лекови или користите вакви препарати

Никако не се сончајте ако ги земате овие лекови или користите вакви препарати

Доколку користите поедини антибиотици, анти-бејби пилули или сте на терапија на коритиостероиди, а сте планирале летување, консултирајте се со својот лекар. Парфеми, дезодоранси, пилинзи и други козметички препарати во комбинација со сончевите зраци, можат да предизвикаат бурна реакција на кожата, ...

Read More »

Што да сторите ако ве нападне змија

Што да сторите ако ве нападне змија

Често се случува некого да го касне змија, тоа навистина може да биде опасно. Она што треба да го имате на ум е дека змијата нема да ве нападне доколку не ја допирате или не и праавите нешто. Доколку случајно ...

Read More »

Презаштитените деца живеат во страв

Презаштитените деца живеат во страв

Децата, кои не се соочуваат со застрашувачките ситуации се изложени на поголем ризик да развијат анксиозно нарушување. Истражувањето на клиниката Мејо вклучи над 800 деца, на возраст од седум до 18 години, а истражувачите користеле две анкети од по осум прашања, ...

Read More »

Често носите слушалки на ушите? – Ова треба да го прочитате

Често носите слушалки на ушите? – Ова треба да го прочитате

Докторите откриваат неверојатни последици од честото носење на слушалки во ушите. Во новата епизода на емисијата “Докторите” се зборуваше за црнките. Тоа не е ништо ново, ниту пак алармантно, но во овој случај станува збор за црнки на место каде ...

Read More »

Бактерија што и ден денес постои покоси една цивилизација

Бактерија што и ден денес постои покоси една цивилизација

Научниците веруваат дека ја откриле причината за епидемијата што усмрти 17 милиони луѓе. ДНК анализата на заби од 10 тела од гробницата во Оахаки, Мексико покажа дека двете големи епидемии помеѓу Ацтеките во 16 век биле предизвикани од инфекција со ...

Read More »

Откриено од кое месо се добива рак

Откриено од кое месо се добива рак

Конзумирањето на месо веќе подолго време се поврзува со ракот, а истражувачите од Универзитетот во Невада конечно го открија генот што го предизвикува тоа. Генот, наречен CMAH, може да доведе до создавање на одредени врсти на шеќери кај живоните, а ...

Read More »

Дали знаете дека работата во смени е опасна и нездрава?

Дали знаете дека работата во смени е опасна и нездрава?

Авторите проучувале 38 метаанализи и 24 системски рецензии што ја оценувале работата во смени и спиењето и нејзиното влијание врз следните хронични здравствени состојби: коронарна срцева болест, мозочен удар, рак, дијабетес тип 2, дебелина (зголемување на телесната тежина), депресија, несреќи/повреди, ...

Read More »

Колку долго смеат да стојат намирниците во замрзнувач?

Колку долго смеат да стојат намирниците во замрзнувач?

Чувањето храна на ладно место е најдобар начин да ѝ го продолжите рокот. За да бидете сигурни дека е одмрзнатата храна свежа, постојат некои правила. Водете сметка дека некои намирници не се замрзнуваат добро, како што се свежите јајца и ...

Read More »
Scroll To Top