Home / аларм (page 20)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Не спијте во соба полна со технолошки уреди!

Не спијте во соба полна со технолошки уреди!

Технолошките апарати зрачат штетни зраци кои влијаат на сонот, т.е. чести будења во текот на ноќта, замор при станување, но и во текот на целиот ден, смета член на Управниот одбор на турското Здружение Ујку (UYKUDER), професорката Зерин Пелин. Здружението ...

Read More »

Користите влошки или тампони? ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го прочитате ова

Користите влошки или тампони? ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го прочитате ова

Индустријата на тампони и влошки е пазар од 718 милиони долари, бидејќи тие се неопходни. Тие се масовно произведувани, во голема мера рекламирани и ефтино правени, од избелена вискоза и пластика. Зошто нема реклами за многу побезбедните алтернативи? Сигурно не ни ...

Read More »

4 фактори кои утврдуваат колку долго ќе живеете

4 фактори кои утврдуваат колку долго ќе живеете

Здрава исхрана,  редовно вежбање, без цигари и алкохол – дали тоа ќе се исплати? Научници во едно ново истражување даваат  потврден одговор на ова прашање, наведувајќи дека со  избегнување на четирите лоши навики може да се продолжи животниот век, пренесува ...

Read More »

Нането е зачин и лек

Нането е зачин и лек

Нането може да го зачини животот, коа станува збор за исхраната, но и за здравјето, потврдуваат експертите од германската служба за анализа и информации за храната, исхраната и земјоделието. Лутото нане на сите водови продукти им дава свежа арома, без ...

Read More »

Се туширате секој ден? – Откако ќе го прочитате ова ќе размислите

Се туширате секој ден? – Откако ќе го прочитате ова ќе размислите

Секој од нас во текот на денот се тушира барем еднаш, барем така е нормално да мислиме. Сепак, според најновите истражувања, научниците тврдат дека не треба да се тушираме секојдневно, особено не во зимските денови. Според докторка од Сан Диего, ...

Read More »

Еве што прават кафето, алкохол и наркотиците на вашиот мозок

Еве што прават кафето, алкохол и наркотиците на вашиот мозок

Луѓето секојдневно внесуваат супстанци кои можат да направат вистински хаос во организмот, а за тоа да не се свесни. Некои од нив се легални, другите пак не. Но крајниот резултат е дека тие директно влијаат на вашиот мозок. Кафето – ...

Read More »

Која храна не смеете да ја јадете на плажа?

Која храна не смеете да ја јадете на плажа?

Доколку сте некаде на одмор и уживате на сонце и жешкиот песок, еве еден совет која храна треба да ја избегнувате додека сте на плажа. Некои намирници создаваат гасови и подуеност во стомакот, па избегнувајте ги доколку сакате да ве ...

Read More »

Имате главоболки, болки во колена, грб, слабост – еве зошто, ќе трае од недела уште повеќе

Имате главоболки, болки во колена, грб, слабост – еве зошто, ќе трае од недела уште повеќе

Уште потопло време се очекува да настапи кон средината на неделата, кога  долж Повардарието и во југоисточниот дел  дневните температури ќе бидат над 40 степени. – Македонија од понеделник ќе биде под влијание на уште потопла и сува воздушна маса од ...

Read More »

Јадел по 40 лажичи шеќер на ден – Еве што му се случило!

Јадел по 40 лажичи шеќер на ден – Еве што му се случило!

Секој ден внесувал по 40 лажички шеќер, малку повеќе од она што го внесува просечниот тинејџер. За споредба, максимална дневна препорачана доза на шеќер е девет лажички за мажи и шест за жени. Дејмон е австралиски актер и режисер 60 ...

Read More »

Не сте знаеле, но секојдневно јадете смртоносна храна!

Не сте знаеле, но секојдневно јадете смртоносна храна!

Секојдневно сме опкружени со секакви видови на храна, колачи, грицки, конзерви… Но дали знаеме што всушност внесуваме во нашиот организам и како тоа делува врз него?   Сте се запрашале ли што се случува во вашиот организам кога внесувата ваква ...

Read More »
Scroll To Top