Free songs
Home / аларм (page 50)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Прва помош – како да помогнете при повреда од петарди

Прва помош – како да помогнете при повреда од петарди

Обично станува збор за поблаги повреди како исеченици, гребнатинки и изгореници од полесен степен, но за жал, има и посериозни повреди каде страда кожата, рацете, прстите, ушите, односно слухот, лицето и очите. За жал, праксата на лекарите зборува дека не се ретки ниту ампутација ...

Read More »

Работите кои можат да предизвикаат рак – а не сте ни свесни дека се канцерогени

Работите кои можат да предизвикаат рак – а не сте ни свесни дека се канцерогени

Вашето брзо подготвување на кафе содржи акриламид, кој содржи храна богата со јагленохидрати, згответно на многу висока температура, како што е чипсот. Како ова може да се избегне? Користите темно, печено кафе со минимум акриламид, а што се однесува на ...

Read More »

Нов многу болен вирус се појавил – Издадено е и официјално предупредување

Нов многу болен вирус се појавил – Издадено е и официјално предупредување

Вирусот што предизвикува болка до тој степен што ги тера пациентите да врескаат во кревет со денови, пристигнал во западната хемисфера. Од Центрите за контрола на болестите алармираат дека треба да се превземат мерки на претпазливост. „Chikungnya“ вирусот го имаат ...

Read More »

Чаевите можат да ве исчистат од загадениот воздух – еве што да пиете

Чаевите можат да ве исчистат од загадениот воздух – еве што да пиете

Фармацевтите и некои од пулмолозите велат не е с` така црно со нашите бели дробови во услови на загаден воздух – некои од штетните честички може да бидат елиминирани од организмот преку црниот дроб, бубрезите. Важно е да се пијат ...

Read More »

Во загадени градови јадете морков и немајте гајле

Во загадени градови јадете морков и немајте гајле

Испитувањата покажаа дека морковот има улога на „чистач“ во организмот од штетните материи поради лошата исхрана и поради загадената средина и зрачењето. Морковот е двегодишно растение и за исхрана се користи неговиот корен. Тој во исхраната се користи: сиров (како ...

Read More »

Сте ваделе живци на заб? – исто и 97 отсто од заболените од рак!

Сте ваделе живци на заб? – исто и 97 отсто од заболените од рак!

Иако сите стоматолози ќе ве посоветуваат дека е безбедна, има една дентална процедура за која научниците повеќе од 100 години предупредуваат дека е со ризични последици. Станува збор за  „вадење живец“, или поедноставно кажано умртвување на забот, што би значело ...

Read More »

Др Басара: Не давајте пари на измама – чување матични клетки на вашите бебиња е непотребно

Др Басара: Не давајте пари на измама – чување матични клетки на вашите бебиња е непотребно

Една од најпознатите српски онколог, хематолог и трансплантатор на матични клетки, Др Надежда Басара ги предурпедува младите родители да не фрлаат пари за сочуввуање на матични клетки од папочната врвца на нивните бебиња без претходно да се информираат. Според неа ...

Read More »

Mултивитамините не само што се бескорисни туку се и штетни!

Mултивитамините не само што се бескорисни туку се и штетни!

Пораката е јасна: Повеќето додатоци не ги спречуваат хроничните болести, нивната употреба не е оправдана и е сосема јасно дека не треба да бидат употребувани, стои во уводникот објавен во последното американско истражување на сервис за превентивни услуги. Луѓето треба ...

Read More »

БЕЗЖИЧНАТА ИНТЕРНЕТ МРЕЖА Е ШТЕТНА: Билки овенале за 12 дена

БЕЗЖИЧНАТА ИНТЕРНЕТ МРЕЖА Е ШТЕТНА: Билки овенале за 12 дена

Wi-Fi може да му наштети на човековото здравје, тврди данска научна група. Во групата ученици ги посматрале ефектите од зрачењето на два бежични рутери на шест садници билки во иста просторија и други шест билки во соба без никаква опрема, ...

Read More »

Се повеќе заболени од рак – 14 милиони луѓе во светот се борат со оваа болест

Се повеќе заболени од рак – 14 милиони луѓе во светот се борат со оваа болест

Бројот на нови случаи на рак во светот во 2012 година е проценет на 14,1 милиони луѓе, што е зголемување од 11 отсто во однос на 2008 година, кога таа болест е дијагностицирана кај 12,7 милиони, соопшти Светската здравствена организација ...

Read More »
Scroll To Top