Home / аларм (page 51)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Здравјето на бебето зависи од тоа што го јадат и мајката и таткото пред зачнување

Здравјето на бебето зависи од тоа што го јадат и мајката и таткото пред зачнување

Исхраната на мајката и таткото пред зачетокот, го дефинираат здравјето на детето во иднината, па мажите и жените пред бременоста би требало да внесуваат поголема количина на овошје.Не е само исхраната на мајката важна  за иднината на здрави деца, туку ...

Read More »

2 компании криеле евтина варијанта на лек за рак – скандалот е откриен ќе следат казни

2 компании криеле евтина варијанта на лек за рак – скандалот е откриен ќе следат казни

Европската комисија им одреди казнa од 16 милиони евра на двете фармацевтски компании – американската Johnson & Johnson и швајцарската Novartis. Во јули 2005 двете компании постигнале договор со кој го ограничуваат навлегувањето на евтиниот генерички вид за намалување на ...

Read More »

Еве како шеќерот го уништува светот во кои живееме

Еве како шеќерот го уништува светот во кои живееме

Најновото истражување на швајцарската банка Кредит Суис ја открива улогата на шеќерот и засладувачите во актуелните здравствени прашања за шеќерните болести и потенцијалните закани по нашето здравје, и како начинот на живот и прехрана кој влијае на нашиот живот во ...

Read More »

Опасна комбинација: Кој лек со кој пијалак не смее да се пие?

Опасна комбинација: Кој лек со кој пијалак не смее да се пие?

Некои невообичаени пијалаци, од разни сокови па до кафето, можат да ја намалат ефикасноста на одредени лекови и да бидат сериозна закана за здравјето кога се комбинираат со нив. Сок од грејпфрут Сокот од грејпфрут негативно влијае на повеќе од ...

Read More »

СЗО: Здравата храна е скапа

СЗО: Здравата храна е скапа

Секој човек дневно треба да издвои дополнително 1,1 евро за здрава исхрана, што на годишно ниво е повеќе од 400 евра, соопшти Светската здравствена организација, а пренесува весникот Нувел Обсерватер. Ако сакате да имате квалитетен оброк со риба, зеленчук, овошје, ...

Read More »

Битно да се знае: Како да препознаете мозочен удар

Битно да се знае: Како да препознаете мозочен удар

Најголем проблем кај мозочниот удар е што првиот е во најголемиот број случаи благ, и ниту личноста ниту нејзините блиски не можат да препознаат и често погрешно ги толкуваат симптомите. Но вториот удар доколку следи може да биде смртоносен. Невролозите ...

Read More »

Имате главоболки? Виновник флашираната вода – Водата од чешма е сепак поздрава

Имате главоболки? Виновник флашираната вода – Водата од чешма е сепак поздрава

Најновите истражувања спроведени во Британија потврдуваат дека флашираната вода е поврзана со појавата на главоболки, мигрена, дебелината, неплодност, па дури и срцевиот удар. Флашираната вода е чест причинител на главоболките и мигрената, а и поранешните истражувања докажале дека водата од ...

Read More »

Од загноени рани до рак на кожа: Маникирот може засекогаш да ги уништи вашите нокти

Од загноени рани до рак на кожа: Маникирот може засекогаш да ги уништи вашите нокти

Се’ поагресивните стилови на третман кои се применуваат денес во салоните за маникир можат сериозно да ги оштетат ноктите. Можете да станете подложни на инфекции, осип…пренесува Точка Опасни гелови Геловите кои се многу популарни, и кои се применуваат така што ...

Read More »

Нашето тело може да ја предвиди иднината – посебно ја пречуствува лошата

Нашето тело може да ја предвиди иднината – посебно ја пречуствува лошата

Човечкото тело може да предвиди случки од иднината, покажуваат резултати од истражувањето објавено во весникот “Frontiers of Perception”. „Потврдено е дека иднината може да се предвиди без никакви знакови“, вели Џул Моусбриџ, невролог и коавтор на оваа студија. Многу други ...

Read More »

Енергетските пијалаци го менуваат биењето на срцето

Енергетските пијалаци го менуваат биењето на срцето

Енергетските пијалаци кои содржат големо количество кофеин, можат да го променат начинот на кој чука срцето, предупредуваат германските научници. Тимот од Универзитетот во Бон направил фотографии на срцето на 17 луѓе еден час откако пиеле енергетски пијалак. Тие утврдиле дека контракциите ...

Read More »
Scroll To Top