Free songs
Home / аларм (page 53)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Трчате со штикли – си го зголемувате ризикот од артритис

Трчате со штикли – си го зголемувате ризикот од артритис

Повеќето вработени жени се наоѓаат во ситуација да мораат некаде да брзаат, па дури и да потрчаат. Но, според резултатите на новата студија, дури и краткиот „спринт“ во високи потпетици ја зголемува можноста за појавa на артритис, кој предизвикува тешкотии на милиони луѓе ...

Read More »

Легионела – бактерија која живее во вашата бања

Легионела – бактерија која живее во вашата бања

Легионерската болест е инфекција на белите дробови (пневмонија) што ја предизвикуваат бактерии од фамилијата Легионела. Најголемиот број пријавени случаи на легионерска болест се предизвикани од бактеријата Легионела пневмофилија. Секоја година во САД се пријавуваат околу 8000 – 18000 нови случаеви ...

Read More »

Како да преживеете инфаркт ако сте сам – ова секој треба да го знае

Како да преживеете инфаркт ако сте сам – ова секој треба да го знае

Споделете го овој пост ова би требало секој да го знае. Ова е постапка која секој човек би требало да ја знае – за секој случај. Злото не бира кога ќе дојде а според истражувањата во 80 насто од случаите ...

Read More »

Опасна комбинација: Кој лек со кој пијалак не смее да се пие?

Опасна комбинација: Кој лек со кој пијалак не смее да се пие?

Некои невообичаени пијалаци, од разни сокови па до кафето, можат да ја намалат ефикасноста на одредени лекови и да бидат сериозна закана за здравјето кога се комбинираат со нив. Сок од грејпфрут Сокот од грејпфрут негативно влијае на повеќе од ...

Read More »

Што е тоа кристализиран мед или во народот познат како шеќердисан мед?

Што е тоа кристализиран мед или во народот познат како шеќердисан мед?

Многу потрошувачи на мед, при купувањето одбегнуваат да набават мед кој е кристализиран и исклучиво бараат течен. Поради тоа многу производители на мед, се обидуваат да го задоволат вкусот на потрошувачите и својот кристализиран мед го доведуваат до привлечна течна ...

Read More »

ШЕЌЕРОТ го разорува организмот, го предизвикува и храни ракот! ВИДЕО

ШЕЌЕРОТ го разорува организмот, го предизвикува и храни ракот! ВИДЕО

Шеќерот и пченкарниот сируп, со високо количество на фруктоза (HFCS), не се наоѓаат само во безалкохолните пијалаци, колачи и слатки, Исто така се „скриени“ во повеќето од храната што се обработува, на пример зачини и сосови. Понекогаш, најслатки состојки во ...

Read More »

Читајте ги декларациите на козметиката за да не добиете рак

Читајте ги декларациите на козметиката за да не добиете рак

Што ставаме на лицето и на кожата и кои состојки се во кремите за нега, за повеќето од нас најчесто е непознато. Пептиди, колаген, парафин, парабени, алкохол – листата е долга и малкумина од нас знаат што е што. На ...

Read More »

Митови за нашето тело во кои најчесто веруваме – Видео

Митови за нашето тело во кои најчесто веруваме – Видео

Читање во темница ќе го оштети нашиот вид, треба да пиеме 8 чаши вода на ден, почекај 30 минути откако си се нахранил за да влезеш во вода за да не добиеш грчеви…Подетално за овие а и некои други митови ...

Read More »

Влажните марамчиња за бебиња се потенцијално опасни?

Влажните марамчиња за бебиња се потенцијално опасни?

Најголемиот број од влажните марамчиња и лосионите и млеката за хигиена на бебињата се потенцијално опасни, предупреди денеска француското здружение за заштита на потрошувачите УФЦ-Ке Шуазир, јави дописникот на МИА од Париз Од вкупно тестираните 34 различни производи за хигиена ...

Read More »

И официјално: Загадениот воздух виновен за рак на белите дробови, повеќе од цигарите

И официјално: Загадениот воздух виновен за рак на белите дробови, повеќе од цигарите

-Загадените материи од воздухот кои ги вдишуваме се главна причина за рак на белите дробови, тврдат од Светската здравствена организација, пишува „Би-Би-Си„ -Загадувањето кое е резултат на издувните гасови, нус производи од електраните, емисијата на гасови во производството и индустријата, ...

Read More »
Scroll To Top