Free songs
Home / аларм (page 54)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Ноќната смена „ви нуди“ инфаркт, мозочен удар и рак на дојка!?!

Ноќната смена „ви нуди“ инфаркт, мозочен удар и рак на дојка!?!

Веќе е познато дека работата во смени е голем фактор за зголемен крвен притисок, васкуларни заболувања и мозочен удар, но не беше утврдено како секојдневното менување на работното време , а посебно ноќната смена, влијае на здравјето на кардиоваскуларниот состав.

Read More »

Ги трујат децата – опасни метали најдени во млекото за бебиња на Aptamil, Hipp Organic и Cow and Gate

Ги трујат децата – опасни метали најдени во млекото за бебиња на Aptamil, Hipp Organic и Cow and Gate

Трагови на метали во млекото се најдени во некои од водечките производители на млеко за новороденчиња. Металите се неколку пати  повисоки од она што е законски дозволено во водата. Производите во кои се пронајдени загрижувачки количини на алуминиум се Aptamil, ...

Read More »

СЗО предупредува – убиствена пластика во секој дом – опасна по здравјето

СЗО предупредува – убиствена пластика во секој дом – опасна по здравјето

Синтетичките хемиски супстанци кои се наоѓаат во секој дом, имаат сериозни импликации по човековото здравје и можат да предизвикаат рак на дојка, астма, неплодност и деформација на плодот, предупреди Светската Здравствена Организација Во извештајот се истакнува дека ЕДЦ единиците, кои ...

Read More »

Сериозна закана за здравјето: Машината за садови е полна бактерии – без ова не ја користете

Сериозна закана за здравјето: Машината за садови е полна бактерии – без ова не ја користете

Машините за миење садови се плодно тло за развој на потенцијално штетни габички затоа што тие одлично успеваат во топли и влажни услови. Затоа не е чудно што над 60% од машините за миење садови содржат потенцијално штетни габички кои ...

Read More »

Чистењето на домот може да е штетно за здравјето

Чистењето на домот може да е штетно за здравјето

Иако се вели дека чистиот дом е половина здравје, користењето на правосмукалката може да ги влоши симптомите на алергија и да ги разнесе потенцијално смртоносните бактерии низ воздухот, покажа заедничкото истражување на австралискиот Универзитет во Квинсленд и канадскиот Универзитет Лавал. ...

Read More »

Лажно маслиново масло во продавниците: Проверете дали ви продаваат оригинално

Лажно маслиново масло во продавниците: Проверете дали ви продаваат оригинално

Како да го препознаете екстра-девственото маслиново масло? Лажното маслиново масло содржи сомнителни супстанции и хлорофил што му даваат вкус и боја на маслиново масло иако се користат сојно или други ефтини масла. Авторот на книгата „Extra Virginity: The Sublime and ...

Read More »

Бегајте од храна во пластика и конзерви – еве зошто се опасни

Бегајте од храна во пластика и конзерви – еве зошто се опасни

Бисфенол А(BPA), е широко користена компонента кај пластични контејнери и пакувања на хранливи продукти, како што е внатрешната обвивка на конзервите и покрај тоа што повеќе од 200 научни студии, покажуваат дека (BPA) е штетна за здравјето на луѓето. Употребата ...

Read More »

Како што налага Европа: Од 1 јануари ќе ни треба студија и за чај од нане и од камилица

Како што налага Европа: Од 1 јануари ќе ни треба студија и за чај од нане и од камилица

За третман на проблеми со органите за варење една мала лажичка жалфија се прелива со 200 мл зовриена вода, а за смирување на воспалено грло и уста две лажички жалфија се прелеваат со 250 мл зовриена вода. Ваквите совети од ...

Read More »

Древните „лекови“ кои убивале луѓе

Древните „лекови“ кои убивале луѓе

Начинот на кој се лечеле нашите предци пред 100 години бил многу екстремен, така што тие имале пократок животен век од денес. Начините на кои се лечеле луѓето во минатото не биле успешни како денес, бидејќи многу лекови не биле ...

Read More »

Загадениот воздух предизвикува губење на меморијата и мозочен удар

Загадениот воздух предизвикува губење на меморијата и мозочен удар

Едно истражување објавено во Архивите на Интерната Медицина открива зголемен ризик од мозочен удар во споредба на „умерен“ со „добар“ квалитет на воздухот кај жителите во областа Бостон, особено кога загадувањето е поврзано со зголемениот сообраќај.

Read More »
Scroll To Top