Free songs
Home / аларм (page 55)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Зошто е опасен белиот шеќер

Зошто е опасен белиот шеќер

Иако употребата на мала количина шеќер не е проблем, секојдневните, поголеми количини на тој сладок „отров“ убиваат, а поради него годишно умираат 35 милиони луѓе ширум светот, наведуваат научниците. Белиот шеќер е извор на празни калории (не содржи минерали и ...

Read More »

Bebivita храната за бебиња се повлекува од продажба – нашле парчиња стакло во неа

Bebivita храната за бебиња се повлекува од продажба – нашле парчиња стакло во неа

Во храната за доенчиња Bebivita се пронајдени парчиња стакло. Од компанијата Muller се извинуваат и повикуваат производите да се повлечат од продажба Загреб – Министерството за земјоделство на Хрватска на својата страница извести дека производот Bebivita – преработена храна на ...

Read More »

Бактерии отпорни на антибиотици убиваат годишно 23.000 луѓе – и се шират

Бактерии отпорни на антибиотици убиваат годишно 23.000 луѓе – и се шират

Недостигот од нови антибиотици, заедно со прекумерното пропишување на постојните, предизвикува голем број претходно рутински болести да стануваат неизлечиви, се вели во новиот извештај објавен од страна на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Најмалку два милиони ...

Read More »

Ќе се воведе ред – Здравата храна ќе може да се рекламира само со дозвола

Ќе се воведе ред – Здравата храна ќе може да се рекламира само со дозвола

Производот содржи калциум, кој е добар за развој на децата, или омега-масни киселини, кои влијаат позитивно врз целиот организам. Реклами од ваков тип секојдневно среќаваме на храната што ја консумираме. Од 1 јануари следната година ниту една фирма нема да ...

Read More »

Дали би знаеле да му пружите прва помош на вашето дете? (видео)

Дали би знаеле да му пружите прва помош на вашето дете? (видео)

Дали би знаеле да му пружите прва помош на вашето дете? Ова провокативно прашање е поставено во шокантниот британски телевизиски спот со кој се поттикнуваат родителите да посетат курс ако одговорот е негативен. Во видеото е прикажан беспомошен татко кој ...

Read More »

Во женските чанти се наоѓаат е.коли и фекални стрептококи

Во женските чанти се наоѓаат е.коли и фекални стрептококи

Следниот пат кога ќе посегнете во својата чанта по паричникот или нешто друго, треба да знаете дека може да соберете некоја болест, потенцијално смртоносна, предупредуваат стручњаците. Според најновото истражување, во женските ташни од кои се земени примероци пронајдена е ешерихија ...

Read More »

Пет симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Пет симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Многу луѓе скоро секојдневно ги игнорираат испуканите усни, болката во рамењата, промените на непцата, болката во стапалата, како и пецкањето во бедрата, бидејќи сметаат дека не сигнализираат ништо сериозно. Меѓутоа, дали е баш така? Зад петте најчести досадни болки се ...

Read More »

Важно! Светски познат кардиохирург проговори – со години не лажат што точно предизвикува срцеви болести

Важно! Светски познат кардиохирург проговори – со години не лажат што точно предизвикува срцеви болести

Од 2010 година на блогот тврди дека стравот од маснотиите и холестеролот е голем неоснован мит и заблуда и дека кампањата против холестеролот е најголемата измама на 20 век. Еве што вели д-р Dwight Lundell: Ние лекарите со целото наше ...

Read More »

Откриени канцерогени хемикалии во 100 познати шампони – Freeman, Colgate Palmolive, Johnson – на листата

Откриени канцерогени хемикалии во 100 познати шампони – Freeman, Colgate Palmolive, Johnson – на листата

Центарот за здравје и околина со седиште во Калифорнија извршил истражување врз шампони и сапуни и открил дека 98 од нив во себе содржат карциногена хемиска состојка – кокамид диетаноламин. Кокамид диетаноламин е хемиски модифицирана форма на кокосово масло кое ...

Read More »
Scroll To Top