Home / аларм / Најсмртоносната диета на светот: Иако луѓето губат и до 25 килограми, експерите бараат да биде забранета

Најсмртоносната диета на светот: Иако луѓето губат и до 25 килограми, експерите бараат да биде забранета

Нутриционистите изразиле загриженост поради нова опасна диета која на луѓето им забранува да конзумираат било што освен вода, кафе и чај.

Таканаречената “пост на вода” диета претставува губење килограми без конзумирање на храна, односно пиење само на овие три напитоци.

Оваа диета многу бргу станала популарна откако луѓето со помош на нејзе успеале да изгубат и до 25 килограми за многу кратко време.

Меѓутоа критичарите тврдат дека станува збор за “најопасната диета на светот”.

Експертите тврдат дека “постот на вода” може да доведе до состојба како што е анорексијата и затоа би требало да се избегнува.

Тие предупредуваат дека оваа диета е лоша за органите, а луѓето кои патат од анорексија поради нејзе можат да починат од срцев удар бидејќи телото мисли дека станува збор за некоја вонредна состојба и поради тоа не користи маснотии во телото туку се храни со мускулите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top