Home / аларм / Го пиеме сите – пијалок кој ги уништува коските и полно е со канцерогени хемикалии

Го пиеме сите – пијалок кој ги уништува коските и полно е со канцерогени хемикалии

И покрај тоа што знаете колку е штетно за вашето здравје, и понатаму со задоволство пиете газирани пијалоци. Сепак, прочитајте неколку корисни совети кои можеби ќе ви помогнат да го намалите нивното конзумирање.

Создаваат масти во организмот Станува збор за опасни маснотии кои е невозможно да ги воочите со голо око. Веројатно е дека нема да ги забележите и доколку имате здравствени проблеми , бидејќи нема да почувствувате промени во вашето тело. Данските научници спровеле истражување во кое учесниците ги поделиле на две групи. Едната само газирани сокови цели шест месеци, а другата само вода. На крајот се воспоставило дека личностите кои редовно користат газирани пијалоци дошле до драстично зголемување на штетните скриени маснотии во црниот дроб.

Диеталните сокови нема да ви помогнат Ова е многу логична претпоставка. Ако газираните сокови со шеќер можете да ги замените со оние без шеќер, ќе го подобрите вашето здравје. Од друга страна, диеталните газирани сокови можат да бидат многу опасни за вас. Истражувањата покажуваат дека оние кои пијат диетални газирани сокови имаат 70 проценти поголем струк од оние кои воопшто не пијат газирано.

Ќе остарете многу брзо Трошите илјадници и илјадници денари на креми против брчки , а се уште пиете газирано. Ова мало задоволство може да ви донесе многу проблеми со бубрезите, а може да ви ги уништи и забите. Газираното содржи фосфорна киселина која може да му наштети на организмот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top