Home / Author Archives: BabinLek (page 333)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Tрикови против икање

Tрикови против икање

Двата најуспешни механизми за да ја спречите икавицата: Во првата група спаѓаат методите со кои се зголемува нивото на јаглероден диоксид (CO2) во крвта, што ги инхибира грчењата на дијафрагмата. Тука спаѓаат техниките како задржување на здивот и дишење во ...

Read More »

Можат ли луѓето да ја намирисаат болеста?

Можат ли луѓето да ја намирисаат болеста?

Експерименти на шведски научници од Институтот Каролинск покажуваат дека луѓето можат да го откријат мирисот на токсини присутни во рана фаза на болеста. Новата студија е поттикната од извештаите за специфични мириси кои ги придружуваат одредени болести, на пример мирисот на скапани јаболки ...

Read More »

Коскени шилци – симптоми и превенција

Коскени шилци – симптоми и превенција

СИМПТОМИ: вртоглавица, главоболка, отежнато одржување на рамнотежата остра болка при пренесувањето на тежината на едното или двете стапала вкочанетост или болка во вратот или грбот, боцкање и шилци во вратот, рацете или дланките Речиси сите ние некогаш сме се разбудиле ...

Read More »

Бактерија го „јаде“ желудникот

Бактерија го „јаде“ желудникот

Од инфекцијата предизвикана од бактеријата хеликобактер пилори страда околу 56 отсто од светската популација Речиси секој втор човек има некакви тегоби со желудникот. Некои се жалат на често подждригнување, други дека ги измачуваат киселини, трети дека имаат болка, печење или ...

Read More »

Парацетамолот опасен за децата?

Парацетамолот опасен за децата?

Парацетамолот е лек кој постојано го има во секое домаќинство, но дали тој е безбеден како што досега се сметаше? Парацетамолот е лек за кој повеќето родители веруваат дека е единствен безбеден за нивните деца и кој како антипиретик и ...

Read More »

Волшебна смеса од банана против кашлица и болки во стомакот

Волшебна смеса од банана против кашлица и болки во стомакот

Смеса од банана мед и вода е многу корисна против кашлица и болки во стомакот. Таа ги намалува белодробните и стомачните спазми. Подготовка 1 зрела банана  –  испасирајте или сомелете во блендер. додадете една лажица мед и еден филџан за ...

Read More »

Рецепт на украинскиот академик Балотов за чистење на организмот од токсини

Рецепт на украинскиот академик Балотов за чистење на организмот од токсини

*Рецепт на украинскиот академик Балотов за чистење на организмот од радионуклеиди и други токсини, за профилактика од ракот и лечење на почетниот стадиум на онколошки заболувања Потребни се: чаша суви или свежи листови целандина или росопас (chelidonium maius), чаша шеќер, ...

Read More »

Мускатно оревче – Лек за колитис, дијареа, лузни, против болка ..

Мускатно оревче – Лек за колитис, дијареа, лузни, против болка ..

мускат­ното оревче е зим­зе­лено дрво од фами­ли­јата Myristicaceae и е еден од нај­ста­рите зачини кои се кори­стат во исхра­ната. Се упо­тре­бува и семето, одно­сно пло­дот во форма на орев и цве­тот од дрвото, кој има послатка арома.расте во висина и ...

Read More »

Се повеќе деца алергични на Глутен – еве кои се симптомите

Се повеќе деца алергични на Глутен – еве кои се симптомите

Секој втор ден морам да месам леб од брашно без глутен, и тоа со сув квасец, зашто ќерка ми има целијакија и е алергична на глутен. Во училиште нема од каде да купи ништо за јадење – ниту обична кифла, ...

Read More »

Бабини лекови со јаболков оцет

Бабини лекови со јаболков оцет

При болки во мускулите – се прават загревачки масажи на целото тело со мешавина од јаболков оцет и маслиново масло во однос 1:6. При проширени вени – лозови листови се потопуваат во јаболков оцет околу 2 часа и потоа се ставаат ...

Read More »
Scroll To Top