Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / Болести и лечење (page 20)

Category Archives: Болести и лечење

Feed Subscription

Ако ве врти колено…

Ако ве врти колено…

Сигурно знаете многу луѓе (вклучувајќи се и себеси) што се жалат на болки во зглобовите или мускулите, а ретко кој ги превзема основните превентивни мерки за да се заштити и да ги минимизира. Почесто се обвинуваат околностите како напорна физичка ...

Read More »

Докторите го откриваат водечкиот причинител за појава на рак: Колкава е киселоста на вашиот желудник?

Докторите го откриваат водечкиот причинител за појава на рак: Колкава е киселоста на вашиот желудник?

На сите заболени лица докторите им препорачуваат да посветат посебно внимание на киселоста на желудникот, без оглед на дијагнозата. Корекцијата на киселоста е токму таа критична алка којашто е неопходна за оздравување. Токму ниската киселост во желудникот е водечки извор ...

Read More »

Еве зошто имате вртоглавици

Еве зошто имате вртоглавици

Вртоглавицата е синдром, кој се манифестира дури кај млади и здрави луѓе. Без оглед на возраста постојат неколку најчести причини за појавата на вртоглавица: 1. Низок крвен притисок Тој е меѓу најчестите причини за вртоглавица. Драстичното намалување на притисокот води до ...

Read More »

Мерете притисок на двете раце може да ви го спаси животот

Мерете притисок на двете раце може да ви го спаси животот

Кога го мерите крвниот притисок, сторете го тоа на двете раце. На овој начин би можеле да откриете рани знаци за срцеви болести. Во светот годишно умираат над 17,3 милиони луѓе од срцеви заболувања, што според СЗО претставува 30 отсто ...

Read More »

Очите навестуваат мозочен удар – еве на што да внимавате

Очите навестуваат мозочен удар – еве на што да внимавате

Еден преглед на очите кај специјалист може да ви даде информации не само за видот, туку и за состојбата на голем број витални органи во телото. Австралиските научници од Универзитетот во Канбера дошле до заклучок дека по измените и оштетувањето ...

Read More »

Може ли Зика вирусот кои е опасен за бебињата да ни дојде и во Македонија

Може ли Зика вирусот кои е опасен за бебињата да ни дојде и во Македонија

Може да го донесе само некој што патувал во тропските регионите каде што тој е присутен – вирусот е проследен со главоболка, осип, треска, болки во зглобовите. „Искуствата велат дека Зика вирусот е благо заболувањекое поминува од 4 до 7 ...

Read More »

Главоболка, гадење, суво грло, умор, расеаност – симптоми од работа во ,,болна зграда“

Главоболка, гадење, суво грло, умор, расеаност – симптоми од работа во ,,болна зграда“

За голем број здраствени проблеми одговорни се болните и нездрави згради каде што луѓето работат, живеат и го поминуваат слободното време. Синдромот на болна зграда е релативно нов концепт, кој датира од шеесетите години, една деценија подоцна е дефиниран и ...

Read More »

Врската помеѓу воспалените непца и ракот на дојка

Врската помеѓу воспалените непца и ракот на дојка

Ракот на дојка е меѓу најчестите видови туморски заболувања кај жените. Воспаленијата на непцата исто се вообичаени како кај пушачи, така и кај непушачи Американските научници утврдиле одредена поврзаност меѓу болестите на непцата и ракот на дојката. Истражувачите од Универзитетот ...

Read More »

Мажи внимавајте – Зголемувањето на стомакот алармира и болест

Мажи внимавајте – Зголемувањето на стомакот алармира и болест

Погрешно е да се верува дека промените во машкото тело престануваат по пубертетот. Тие и понатаму се случуваат, а повеќето од нив се нормални. Но, може да дојде и до промени кои може да бидат причина за загриженост. ОПАЃАЊЕ НА ...

Read More »

Недостаток на железо – еве што да јадете

Недостаток на железо – еве што да јадете

Во недостаток на железото доаѓа до слабост, вртоглавица, бледило, брзо заморување, губење на здивот, кршлива коса и нокти, паѓање на косата. Во отсуство на железото, ткивата и органите не се доволно снабдени со кислород што доведува до хипоксија. Дијагнозата на ...

Read More »
Scroll To Top