Free songs
Home / бабини рецепти (page 5)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Сируп за искашлување од рузмарин

Сируп за искашлување од рузмарин

Состојки 3гранки рузмарин 3 лимони 250гр шеќер 1л вода Подготовка Лимонот се мие и се потопува во вода во која има 1 лажица сол и 1лажица сода бикарбона. Така одстојува 24 часа, а потоа убаво се мие. Во 1 литар ...

Read More »

Домашен лек против кашлица од шеќер и пиво

Домашен лек против кашлица од шеќер и пиво

Овој рецепт е идеален за периодот кога владеат настинките и вирусите, а посебно е корисен ако патите од сува кашлица. Брзо делува, ефикасен е и погоден за сите возрасти, па дури и за деца. Потребни состојки: 150g шеќер ½ литар ...

Read More »

Солта лекува – бабини лекови за грло, синуси, отоци ….

Солта лекува – бабини лекови за грло, синуси, отоци ….

Ве боли грлото – Направете мешавина од 1 лажичка сол и 2,5 децилитри вода и мешајте додека солта не се растопи. Со растворот испирајте ја усната шуплина неколку пати на ден. Изгореници на уста – Ако сте изеле нешто врело ...

Read More »

Сопрете го крвавењето на носот со кромид

Сопрете го крвавењето на носот со кромид

Доколку ви се случи крвавење на носот кромидот е вистинската работа за крвавење. 1.Пресечете една дебела кришка кромид, ставете ја под носот и дишете длабоко. Крвавењето ќе престане побрзо отколку што можете да си замислите. 2.Исцедете 2 или 3 капки од ...

Read More »

Најефикасен рецепт за лекување на упорната кашлица и бронхит

Најефикасен рецепт за лекување на упорната кашлица и бронхит

Бронхитот е воспаление на белите дробови и се појавува како последица на вирусна инфекција, грип или настинка. Таа состојба води до постојана влажна или сува кашлица, која може да трае од неколку дена до 2-3 недели. Ова домашно лекарство може ...

Read More »

Лекови на нашите баби – џабе се, а ниту една медицина не ги побила досега

Лекови на нашите баби – џабе се, а ниту една медицина не ги побила досега

Оние повозрасните ќе се сетат на некои ,, бабини лекови,, кои ги користеле постарите, а за кои до ден денес медицината не нашла соодветно ефикасна замена. Старите не биле ,,заостанати,, или недоволно медицински учени – туку луѓето од колено на ...

Read More »

ВАНДУЗИ: Терапијата со чаши за болки во грбот која ја користат и олимписките спортисти

ВАНДУЗИ: Терапијата со чаши за болки во грбот која ја користат и олимписките спортисти

Досега сигурно сте ги забележале големите црвени точки по градниот кош и грбот на олимписките спортисти – терапија за која спортистите велат дека помага при болките и подобрување на мускулите. Во гевгелиско ги викале ,,вандузи,, во други места низ Македонија ...

Read More »

Лек од ленено семе: Ги исфрла токсините, топи целулит, помага за чир и гастритис

Лек од ленено семе: Ги исфрла токсините, топи целулит, помага за чир и гастритис

Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од лен содржи безброј корисни материи, во кои се вклучени витамини, минерали, омега-3 масни киселини и ...

Read More »

Изматете малку црвен пипер во чаша вода, испијте и очекувајте одлични резултати

Изматете малку црвен пипер во чаша вода, испијте и очекувајте одлични резултати

Ако ставете малку мелен црвен пипер на гребаница таа ќе го сопре крвавењето. Дополнителна занимливости – нема да ве пече туку ќе овозможи побрзо зараснување, а по се нема да остане лузна. Станува збор за „рецепт“ од народна медицина кој ...

Read More »

Волшебна рецепта за проширени вени со млеко и сапун

Волшебна рецепта за проширени вени со млеко и сапун

Оваа волшебна рецепта против проширени вени и тромбоза се пренесува од поколение на поколение, бидејќи дава гарантирани резултати. За нејзино подготвување ќе ви бидат неопходни само 1 чаша свежо овчо млеко и 1 бебешки сапун. Изрендајте го сапунот во млекото ...

Read More »
Scroll To Top