Home / бабини рецепти (page 30)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Рецепт на познат кардиолог од Москва против грип и настинка

Рецепт на познат кардиолог од Москва против грип и настинка

За овој лек ви се потребни две растенија: ехинацеа и нане. Ехинацеата е добро позната билка која го јакне имунитетот, а нането во овој случај ја надополнува како имуностимулатор, со позитивно дејство врз срцето и крвните садови. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: ½ ...

Read More »

200 години стар домашен лек на семејство од Штип лекува Жолтица

200 години стар домашен лек на семејство од Штип лекува Жолтица

200 години стариот семеен лек направен по семеен рецепт пренесуван со генерации во семејството Стојанови, денеска пред камерата на Канал пет, 70 годишниот штипјанец Никола, тврди, тоа е вистинскиот, ефикасен лек за жолтицата или Хепатитот А. – Лекот се состои ...

Read More »

Солта лекува – бабини лекови со сол за грло, синуси, отоци ….

Солта лекува – бабини лекови со сол за грло, синуси, отоци ….

Ве боли грлото – Направете мешавина од 1 лажичка сол и 2,5 децилитри вода и мешајте додека солта не се растопи. Со растворот испирајте ја усната шуплина неколку пати на ден. Изгореници на уста – Ако сте изеле нешто врело ...

Read More »

Бабин лек за штитење од тумори

Бабин лек за штитење од тумори

Овој лек се користел и за превенција од заболување на канцерогени болести. С` што е потребно за да го подготвите се шампињони, свежа зелена салата и липов мед. Земете пет шампињони, кои потребно е да бидат свежи, а пожелно е ...

Read More »

Смрт за хемороидите! Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите! Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит и што ли уште не. Кремот се подготвува само со едно јајце (варено, затоа што ви е неопходна само жолчката), 400мл маслиново масло и 600гр пчелин восок. ...

Read More »

Ако сте раздразливи и нервозни – ова ќе ви помогне

Ако сте раздразливи и нервозни – ова ќе ви помогне

Загрејте 1 литар маслиново масло во сад на 40 Целзиусови степени. Во топлото масло додадете 50 грама сушена мајчина душичка сомелена во прав. Садот со масло ставете го во друг поголем сад со врела вода и загревајте го мевлемот на ...

Read More »

Природен лек против ракот

Природен лек против ракот

За подготвување на лекот ќе ви бидат потребни два големи корења или околу 500 грама ѓумбир и 500 грама органски мед. Коренот се лупи и ренда на најситно ренде и се меша во соодветен сад заедно со медот. Се меша ...

Read More »

Рецепт за лек за срце, стар 800 години

Рецепт за лек за срце, стар 800 години

Создавачот на овој прочуен рецепт е калуѓерката  Hildegard fon Bingen,  која што живеела пред 800 години. Подоцна нејзиниот рецепт за срцеви проблеми го превземале и познати доктори, порачувајќи им го на бројни пациенти. Калуѓерката советувала дека секое домаќинство треба да го ...

Read More »

Народен лек за Анемија

Народен лек за Анемија

Анемијата е почеток на многу здравствени тешкотии. Доколку имате мака со тоа, од овој рецепт ќе дојдете до исклучителни резултати. Народната медицина бележи повеќе рецепти за поправање нна крвната слика, односно зголемување на хемоглобините во крвта. Овој лековит еликсир е ...

Read More »

Индиска напивка за подобар интимен живот

Индиска напивка за подобар интимен живот

Измијте 30 грама суво грозје и сварете ги во неоштетен емајлирано тенџере со 200 мл млеко. Првично пијте го ова три пати на ден, а потоа зголемете износот на грозје на 50 грама, се додека не се средат проблемите. Шише ...

Read More »
Scroll To Top