Home / бабини рецепти (page 10)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Бабини лекови кои брзо делуваат при изгореници од сонце

Бабини лекови кои брзо делуваат при изгореници од сонце

Полномасниот јогурт има способност да ги намалува кожните воспаленија. Горењето може да биде смирено со крпа натопена со млеко, која се остава врз заболеното место во текот на 20 минути. Една лажица сода бикарбона се раствора во вода. Се става ...

Read More »

Еве како да го подготвите рускиот народен лек Кумис

Еве како да го подготвите рускиот народен лек Кумис

Во една чаша зовриена топла вода растворете две лажици мед. Добро измешајте и ставете во голема тегла. Додадете 2 лажици кефир и еден литар млеко. Измешајте, покриjте  со два слоја газа и ставете го на топло место да отстои три ...

Read More »

Бабини Tрикови против икање

Бабини Tрикови против икање

Двата најуспешни механизми за да ја спречите икавицата: Во првата група спаѓаат методите со кои се зголемува нивото на јаглероден диоксид (CO2) во крвта, што ги инхибира грчењата на дијафрагмата. Тука спаѓаат техниките како задржување на здивот и дишење во ...

Read More »

Крвта ви е слаба – бабин рецепт како брзо да ја подобрите крвната слика

Крвта ви е слаба – бабин рецепт како брзо да ја подобрите крвната слика

Понекогаш, едноставно се случува имунитетот да опадне, мастите да се зголемат, а железото и хемоглобинот да се под нормалните граници. Што да правите, како да ја вратите вашата крвна слика во нормалните граници? Во продолжение, ви препорачуваме еден многу едноставен ...

Read More »

Бабини рецепти: Лекови од ленено семе

Бабини рецепти: Лекови од ленено семе

Лененото семе содржи растителни масла во чиј состав влегуваат глицериди на линолната, линолеинската и стеаринска киселина, белковини, витамин А,јаглехидрати, органски киселини,слуз, ферменти, гликонид линамарин Против камен во мокрачата- да се пие по 1 лажица ленено семе, навечер и на утро ...

Read More »

Како бојадисувале јајца нашите баби – природен начин, совети и идеи

Како  бојадисувале јајца нашите баби – природен начин, совети и идеи

Доколку сакате да ги бојадисате јајцата како што тоа го правеле домаќинките порано, кога немало купечка боја во кесичка, треба да ги одберете правилните продукти од природата. За кафеава боја во тенџерето каде што ќе се варат јајцата додајте лушпи ...

Read More »

Исчистете го организмот од сите токсини со овие пијалаци

Исчистете го организмот од сите токсини со овие пијалаци

Ако постојано сте уморни, слабокрвни, подуени и имате проблем со циркулацијата не треба да чекате сето тоа само од себе да се среди туку на природен начин треба да му помогнете на организмот. Пробајте три едноставни рецепти кои помагаат при ...

Read More »

Ви се затнува носот често – еве што да правите

Ви се затнува носот често – еве што да правите

Во сезона на настинки, алергии, грип или проблеми со синусите, најголемите непријатности доаѓаат од растечениот нос. Во обид да исфрли се што предизвикува иритација, носот почнува да произведува вишок слуз. Кога се соочувате со затнат нос, најважно е да го ...

Read More »

Домашни – Бабини лекови за алергии

Домашни – Бабини лекови за алергии

Рицинусово масло: Ефикасен домашен лек за алергија е откриен од страна на Др. Хемант Патак. Тој откри дека пет капки од рицинусово масло во половина шолја сок од било кое овошје или зеленчук или пак промешано во обична вода, и ...

Read More »

Ефикасен сируп за искашлување од рузмарин

Ефикасен сируп за искашлување од рузмарин

Состојки 3гранки рузмарин 3 лимони 250гр шеќер 1л вода Подготовка Лимонот се мие и се потопува во вода во која има 1 лажица сол и 1лажица сода бикарбона. Така одстојува 24 часа, а потоа убаво се мие. Во 1 литар ...

Read More »
Scroll To Top