Home / бабини рецепти (page 20)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Како брзо да го сопрете икањето

Како брзо да го сопрете икањето

Како најчести виновници за појавата на икањето се споменуваат газираните пијалоци, пребрзото јадење или прејадување, силни емоции како страв, возбуда, консумирањето алкохол во голема количина… Икањето поминува за неколку минути, но не постои човек на кој не му пречи и ...

Read More »

Трик кој им помогнал на многумина да се одвикнат од цигари

Трик кој им помогнал на многумина да се одвикнат од цигари

Свесни сте дека пушењето е штетно по вашето здравје и дека тоа е навика која кога тогаш мора да ја исфрлите од животот. Трикот е многу едноставен и им помогнал на многумина да се откажат. Земете една лажица сода бикарбона ...

Read More »

Лекови кои ги користеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра….

Лекови кои ги користеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра….

Лекови за љубов, мевлем за ќелави, лек за „све зло во серцето“, потоа лек за понадвор, за сафра, за човек што не може да држи та мочта му се испушта в гаќи, за поулавен човек, за човек од змија што ...

Read More »

Како да се ослободите од болките во нозете, грбот и зглобовите за 7 дена ?

Како да се ослободите од болките во нозете, грбот и зглобовите за 7 дена ?

Овој рецепт е вистинско чудо, доколку имате болки во грбот, зглобовите и нозете. Потребно – 150 грама желатин Навечер ставајте 5 грама желатин во една четвртина чаша ладна вода, убаво промешајте и оставете ја да стои до сабајлето. Смесата преку ноќта ...

Read More »

Брз лек против главоболка: Солена лимонада

Брз лек против главоболка: Солена лимонада

Вообичаено кога имаме главоболка веднаш посегнуваме по некое апче. Можеби во моментот го решаваме проблемот, но ако тоа се случува често може само да се создаде нов проблем. Апчињата колку што се лековити, толку и му наштетуваат на организмот, бидејќи ...

Read More »

Лековит ликер од жалфија

Лековит ликер од жалфија

Веќе 4.000 години жалфијата е позната како растение кое чудесно лечи многу болести, а кај некои народи е сметана за светост. Жалфијата целата таа слава ја стекнала пред сè од безбројните примери за својата лековитост. Старите народи ја употребувале како лек за речиси ...

Read More »

Чудотворен пијалок кој ИМ ЈА ВРАЌА ПРИРОДНАТА БОЈА на седите влакна!

Чудотворен пијалок кој ИМ ЈА ВРАЌА ПРИРОДНАТА БОЈА на седите влакна!

Потребни состојки -200 гр масло од ленено семе -4 средни лимони -2 мали чешлиња лук -1 кг мед Начин на подготовка Ставете бел лук и цел лимон во блендер. Не заборавајте да ја излупите кората од лимоните. Потоа додајте го ...

Read More »

Како да го отстраните забниот камен по природен пат?

Како да го отстраните забниот камен по природен пат?

Рецепт 1: 30 грама ореови лушпи и вода Подготовка: Ставете ги лушпите од ореви во сад, додадете вода и варете 15 минути. Натопете ја четката за заби со оваа смеса и четкајте ги забите 5 минути. Повторувајте ја оваа процедура ...

Read More »

Природен лек за дијабет: Направете го овој чај

Природен лек за дијабет: Направете го овој чај

Боровинките со право се нарекуваат вегетативна фабрика на инсулин. Тие се многу ефикасни при лечењето на дијабетис, но мората да бидете во постојана соработка со вашиот лекар и да се придржувате на зададените диети. Чај за дијабетичари: –          20 грама листови ...

Read More »

Бабин лек за гастрит – Мајчина душица во бело вино

Бабин лек за гастрит – Мајчина душица во бело вино

Во литар суво бело вино додадете 100 грама сува мајчина душица. Оставете смесата да отстои една недела, но одвреме навреме протресете ја теглата По 1 недела течноста ставете ја во тенџере на оган да зоврие. Покријте и оставете 5 часа ...

Read More »
Scroll To Top