Home / бабини рецепти / Како да го отстраните забниот камен по природен пат?

Како да го отстраните забниот камен по природен пат?

Рецепт 1:

30 грама ореови лушпи и вода

zabi zaben kamenПодготовка:

Ставете ги лушпите од ореви во сад, додадете вода и варете 15 минути. Натопете ја четката за заби со оваа смеса и четкајте ги забите 5 минути. Повторувајте ја оваа процедура во утринските, попладневните и вечерните часови.

Рецепт 2:

– 4 лажици семе од сончоглед
– 4 лажици цвет од липа
– 1 литар вода

Подготовка:

Соединете ги состојките и варете ги на тивок оган половина час. Мијте ги забите со оваа мешавина после секој оброк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top