Free songs
Home / бабини рецепти / Природен лек за дијабет: Направете го овој чај

Природен лек за дијабет: Направете го овој чај

Боровинките со право се нарекуваат вегетативна фабрика на инсулин. Тие се многу ефикасни при лечењето на дијабетис, но мората да бидете во постојана соработка со вашиот лекар и да се придржувате на зададените диети.

caj_thumb_medium490_0Чај за дијабетичари:

–          20 грама листови од боровинки

–          20 грама листови од дудинки

–          20 грама бршлен

–          40 грама мешунки

Припрема: Сите состојки ставете ги во пола литар вода и добро промешајте. Смесата ставете ја на оган 15 миниту. Потоа поклопете ја, оставете ја три часа да одстои и на крајот исцедете ја.

Во народната медицина боровинката е почитуван лек за акутни и хронични гастритични болести. Кај децата се користи како додаток на антибиотската терапија, бидејќи исушените листови на боровинките ги убиваат бактериите во рок од 24 часа. Боровинките исто така помагаат при воспаление на мочен меур и воспаление на дебелото црево. Ја елиминираат надуеноста и гасовите во цревата, што е важно при лекување на хемороидите и цревните заболувања.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss